Zavřít reklamu

Automobilka Tesla, za kterou stojí legendární podnikatel Elon Musk, nabízí hned několik modelů svých elektrických vozidel. Mezi jeden z velmi oblíbených patří bezesporu ten s označením Model S, který automobilka nabízí bez výrazných změn po dobu několika let, až doposud. Musk před několika hodinami představil novou verzi zmíněného Modelu S s označením Model S Plaid. Jedná se tedy především o jakýsi facelift původního modelu, změn se však událo hned několik a nutno podotknout, že jsou na některých polích opravdu výrazné. Co nového tedy Tesla Model S Plaid nabízí?

Tesla Model S Plaid

Vůbec první informace o tom, že se chystá nová verze Modelu S, se objevily již na začátku letošního roku. Tehdy ale nebylo prakticky vůbec jasné, s čím přijde. Největší změnou je u Modelu S Plaid nový elektromotor, který lze považovat za revoluční. Pochází z programu Palladium a nabízí rotor obalený uhlíkovými vlákny, která umožňují vytočení motoru až do extrémně vysokých otáček – konkrétně je řeč o 20 000 ot./min a vyšších. Díky této závratné změně mohla Tesla upravit výkonnostní křivku motoru, kdy při vyšších rychlostech nedochází k poklesu výkonu. Konkrétně nabízí Tesla Model S Plaid výkon 1020 koní (760 kW), maximální rychlost 200 mph (322 km/h), dojezd až 360 mil (420 km) a zrychlení z 0 na 60 mph (obdoba zrychlení z 0 na 100 km/h) za 1.99 sekund, což se žádné automobilce se sériově vyráběným vozem prozatím nepovedlo. Během 15 minut je pak možné Model S Plaid dobít z nulového dojezdu na dojezd 187 mil (300 kilometrů).

Jak si můžete všimnout na obrázku v galerii výše, tak je masivní nárůst výkonu nového Modelu S Plaid opravdu znát, a to jak oproti původnímu Modelu S z roku 2012, tak i oproti Modelu S Performance z roku 2019, který si ve své době tzv. natřel na chleba mnohé supersporty. Kromě nového elektromotoru byly využity také nové battery packy, bohužel nám o nich ale Musk při prezentaci nic neřekl. Co se dalších hodnot týče, tak se Tesle u Modelu S Plaid podařilo snížit odpor vzduchu na koeficient 0.208, což je vůbec nejmenší odpor vzduchu u sériově vyráběného vozidla. Přepracování se dočkalo také tepelné čerpadlo, které pomáhá ke zvýšení účinnosti vozidla v chladnějších zemích. Podle Muska je nové čerpadlo o 30 % lepší v chladném počasí a vyžaduje o 50 % méně energie na vytápění kabiny v mrazivých podmínkách. V přední části vozidla se pak nachází také přepracovaný chladič.

Musk se při prezentaci dále zmínil o bezpečnosti vozidel automobilky Tesla – ty patří mezi vůbec nejbezpečnější auta na světě. A v případě Modelu S Plaid tomu nebude jinak. Dalších velkých změn se dočkal také interiér. Zmínit v tomto případě můžeme nový volant, díky kterého uvidí řidič lépe na cestu, anebo třeba novou funkci „auto shift“, která využívá autopilot k tomu, aby automaticky určil, který z jízdních režimů by mělo vozidlo při jízdě využít. Druhá řada sedadel má pak větší prostor pro nohy a přepracovaný je také audio systém, jenž údajně nabídne nejlepší možný zvuk. Menšímu pronikání hluku do kabiny pak napomáhá speciální akustické sklo, změn se dále dočkalo také uživatelské rozhraní hlavního dotykového panelu, který nabídne podporu nových gest a lepší přizpůsobení. Jen pro zajímavost, Tesla u tohoto panelu využívá grafický akcelerátor AMD RDNA 2, který najdete v PlayStationu 5. A pokud se ptáte, tak ano – i v Tesle můžete hrát i hry. Na kompletní představení se můžete podívat níže.

Související články

Dnes nejčtenější

.