Vědci z kanadské University Health Network (UHN) tento týden oznámili, že se chystají realizovat novou studii, týkající se schopností hodinek Apple Watch. Cílem výzkumu je zjistit, jak by bylo možné s pomocí chytrých hodinek od Applu dosáhnout lepších klinických výsledků u pacientů se srdečním selháním. Studie povede renomovaná kanadská kardioložka doktorka Heather Ross s Teg Rogers Center for Heart Research při Peter Munk Cardiac Centre.
Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie








Délka studie by měla činit tři měsíce, výzkum proběhne ve spolupráci se společností Apple. Vědci se v rámci studie pokusí přijít na to, zda může vzdálené sledování přes Apple Watch pomoci s ranou identifikací případného zhoršení srdečního selhání. V průběhu studie budou využity Apple Watch Series 6, které jsou vybavené senzorem pro měření kyslíku v krvi. Data z těchto Apple Watch budou v rámci výzkumu porovnávána s daty, která pochází z testů, které kardiologičtí pacienti běžně podstupují. Vědci chtějí tímto způsobem zjistit, zda jsou Apple Watch za pomoci svých senzorů schopné poskytnout včasné varování v případě pacientova zhoršení zdravotního stavu.
Doktorka Rossová je v tomto směru poměrně optimistická a věří, že Apple Watch mohou ve včasném rozpoznávání varovných příznaků srdečního selhání sehrát důležitou roli. „Myslíme si, že biometrická data pocházející z Apple Watch mohou poskytnout srovnatelné, precizní a přesné měření fitness a prognostických markerů a raných varovných signálů, podobně jako tradiční diagnostické prostředky,“ uvádí. Studie se zúčastní 8 tisíc kardiologických pacientů s diagnózou srdečního selhání. Pokud se Apple Watch ve studii osvědčí, získají pacienti i lékaři další užitečný nástroj pro sledování a diagnostiku. Doktorka Sumbul Desai, která v Applu působí coby viceprezidentka pro zdraví, vyjádřila nadšení z možnosti spolupracovat na zmíněné studii, stejně jako z toho, že se pacienti budou moci zúčastnit v pohodlí svých domovů.
Mohlo by vás zajímat
