Zavřít reklamu

V poslední době se intenzivně řeší komunikační platforma WhatsApp. Po oznámení o nových podmínkách jejího používání se řada uživatelů začala poohlížet po jiné alternativě, a v souvislosti s tím se také objevily dohady o tom, která z aplikací tohoto typu je vlastně nejbezpečnější. Mezi aplikace, které jsou v souvislosti s odlivem uživatelů WhatsAppu na vzestupu, patří Signal a Telegram. Právě kvůli Telegramu ale kdysi zamířila vůči Applu žaloba – podle žalující strany neměl Apple povolit jeho výskyt v App Storu, protože se prostřednictvím této aplikace údajně šíři nenávistný obsah, podobnému nařčení čelí ze strany neziskových organizací v poslední době dokonce i Signal. Jak celá situace kolem komunikačních aplikací vlastně vznikla?

Když společnost Facebook odkoupila za 19 miliard platformu WhatsApp, přislíbila, že aplikace nebude sdílet s Facebookem žádná osobní data uživatelů. V této věci ale později nastal prudký obrat, uživatelé se nicméně mohli ještě do jisté míry rozhodnout, která data budou chtít s Facebookem sdílet. Tento měsíc se ale uživatelé dozvěděli, že možnost rozhodnutí již mít nebudou. WhatsApp sice uvedení nových podmínek do praxe odložil a pokusil se své plány o něco lépe vysvětlit, více než pět milionů uživatelů mu již ale dalo definitivní sbohem a přešlo na některou z výše zmíněných platforem. Alternativu představoval po určitou dobu také Parler, jeho aplikace se ale rozhodl Google i Apple zablokovat kvůli jeho hojnému využívání ze strany lidí, kteří se podíleli na řádění v Kapitolu. Po vhodné komunikační aplikaci tedy nyní pátrají i bývalí uživatelé Parleru.

V úvahu připadal zmíněný Signal, jeho zaměstnanci ale shodně tvrdí, že tato platforma také není připravená na případné extremistické projevy – ať už z jakékoliv strany spektra. Prudký nárůst popularity aplikace Signal vyvolal v jistých kruzích znepokojení, a samotní zaměstnanci Signalu začali klást otázky ohledně toho, zda aplikace nemůže teoreticky sloužit ke škodlivým účelům. Pracovníci této komunikační platformy mají obavy z toho, zda se podaří vytvořit pravidla, podmínky a mechanismy pro případné odhalení a odstranění závadného obsahu, případně uživatelů, kteří tento obsah šíří. Ředitel Signalu Moxie Marlinspike se těmito tématy údajně nezabývá, a má v plánu případné problémy řešit teprve tehdy, pokud skutečně nastanou. Na jedné z firemních porad Marlinspike údajně uvedl, že zakročí až ve chvíli, kdy – pokud vůbec – začnou někteří lidé Signal zneužívat k nekalým praktikám. Podobně jako jiné aplikace s koncovým šifrováním neexistuje u Signalu způsob, jakým by bylo možné kontrolovat obsah zpráv. Je ale možné sledovat případný výskyt odkazů na skupiny na Signalu, kde by se mohli scházet extrémisté.

Související články

Dnes nejčtenější