Zavřít reklamu

V uplynulých týdnech a měsících jsme vás na našem magazínu mnohokrát informovali o kritice Facebooku padající na hlavu Applu, která se týkala jeho nových zásad soukromí v iOS 14 a dalších nových OS. Ty jsou totiž nyní striktnější než kdykoliv předtím a uživatelům umožňují daleko snáz hlídat, s kým sdílí svá data a to i ta osobní. Právě to je ale ve výsledku podle Facebooku problém, protože když tato data od uživatelů on i jiné firmy snadno nezískají, nemohou podle nich cílit reklamy. Apple se proto snaží dlouhodobě přimět k tomu, aby svůj postoj k ochraně soukromí uživatelů přehodnotil. 

Jelikož Apple na výzvy Facebooku zatím absolutně neslyší a stále si trvá na tom, že dělá jen to nejlepší pro uživatele, rozhodla se společnost Marka Zuckerberga vytasit s poměrně silným kalibrem. V předních novinách The Wall Street Journal, The New York Times a The Washington Post totiž nechala zveřejnit celostránkovou reklamu, ve které čtenáře těchto médií informuje o tom, že Apple svým zásadami soukromí poškozuje celý internet a co víc – společnosti budou možná kvůli němu donuceny přejít z bezplatného provozu svých služeb na placený režim, jelikož zkrátka nebudou schopné tolik vydělávat z reklam. 

První celostránkovou reklamu zveřejnil Facebook u výše zmíněných médií již včera, druhou pak dnes – obsah sdělení je však v obou případech víceméně stejný. Apple již stihl na tyto kroky zareagovat prohlášením, dle kterého na svém jednání nevidí nic špatného, jelikož se zkrátka jen postavil za své uživatele a dal jim do rukou lepší nástroje pro kontrolu jejich soukromí. Ti by totiž dle něj zkrátka měli vědět, kdo, jak a proč s jejich daty nakládá a toto nakládání si dle svých potřeb spravovat. V závěru svého prohlášení pak už jen dodal, že reklamy v aplikacích vývojářům nezakazuje, ale vyžaduje, aby zkrátka jen dodržovaly určitá pravidla a pro shromažďováni dat je uživatelé odsouhlasili. Je tedy zcela jasné, že své podmínky se Apple v brzké době měnit nechystá. 

Související články

Dnes nejčtenější