Zavřít reklamu

Známe to všichni. Sedneme si k internetu a chvíli hledáme, co by se nám do našeho rozsáhlého šatníku hodilo. Když však s hledáním přestaneme, vyskočí na nás při návštěvě dalších webů, které s předchozím hledáním absolutně nesouvisí, reklama na námi hledané zboží. Ta se nás drží jako klíště prakticky po celou dobu našeho surfování a zbavit se jí není skoro možné ani v následujících dnech. Přesně s tímto problémem se vypořádá nové Safari v macOS High Sierra, které přinese možnost zrušení sledování našeho chování. Nám, jakožto uživatelům, to samozřejmě procházení internetu zpříjemní. Inzerentům a reklamním agenturám však naopak začínají zlé časy.

Krok Applu prý poškodí i obyčejné uživatele

To, že se reklamní prostředí příchodem High Sierry na všechny jablečné počítače výrazně zhorší, si samozřejmě agentury dobře uvědomují. Proto se jich hned šest rozhodlo, že Apple požádají o přehodnocení svého plánu vypustit do světa Safari s takovouto funkcí. Odůvodňují to hlavně tím, že je infrastruktura internetu na reklamních sděleních závislá a narušení, které Apple chystá, by mohlo výrazně poškodit ekonomický model celého internetu.

Společnosti, mezi které patří například Americká reklamní federace, Americká asociace reklamních agentur či Asociace národních inzerentů, se dále myslí, že stažení určitého druhu reklamy, který se na webech ukazuje díky souborům cookies zanechaných na stránkách dříve prohlížených, přinese jistá omezení i pro samotné uživatele. Reklamy totiž nebudou cílené ale spíše obecné, takže ve výsledku méně účinné či užitečné a více obtěžující.

Jednostranný a těžkopádný přístup Applu je špatný pro spotřebitelskou volbu i samotný reklamní obsah, který zákazníkům pomáhá. Zavedení tohoto opatření vrazí mezi zákazníky a prodejce klín, který veškeré nákupy zhorší. Dalo by se říci, že tato novinka není volbou uživatelů macOS ale volbou samotné společnosti. My jakožto organizace zaměřené na růst spotřební ekonomiky se budeme aktivně těmto krokům bránit, protože poškozují spotřebitele tím, že narušují digitální reklamní ekosystém a podkopávají jeho činnost,“ komentují vzniklou situaci zástupci stěžujících si organizací.

Samotný Apple má však podle všeho svědomí čisté. Myslí si totiž, že tímto krokem zajistí svým uživatelům ještě větší bezpečnost a komfort. Že je tato cesta správná ostatně potvrzuje i nejnovější zpráva z Googlu. I ten se totiž na zavedení podobného opatření chystá, a pokud vše půjde dobře, do svého Chromu ho zavede už v lednu 2018.

Safari s touto zajímavou funkcí se dostane mezi uživatele už 25. září. Přesně v ten den totiž Apple plánuje macOS High Sierra, jehož součástí je právě takto vylepšené Safari, vypustit. Snad se nám tedy díky této novince webové prostředí zase o něco zpříjemní.

Zdroj: macrumors

Související články

Dnes nejčtenější