Zavřít reklamu

Jednou z nejpoužívanějších aplikací v dnešní době je rozhodně internetový prohlížeč ve kterém většina běžných uživatelů tráví drtivou většinu času na počítači. MacOS 10.13 High Sierra přináší nové Safari 11.0, které obsahuje několik vylepšení. Největší novinka je drtivé zrychlení načítání webových stránek díky zrychlení java-scriptu. To je upřímně v první beta verzi sice znatelné, ale neměl jsem jej potřebu měřit vzhledem k tomu, že samotné stránky se sice načítají rychleji než v předchozí verzi Safari, ovšem aplikace Safari jako taková je značně pomalejší a proto by do jisté míry ovlivnila samotnou rychlost načítání webových stránek jako takových.

Zajímavé je, že pro uživatele jsou na první pohled viditelné v podstatě jen tři zásadní novinky, o jiných Apple ani nemluvil. První novinkou je možnost požádat webové stránky aby vás nesledovali, což funguje tak, že Safari dokáže rozeznat inzertní scripty, které sledují vaše chování a mazat data, která si ukládají při vašem sledování webových stránek. Na první pohled musím uznat, že se zdá že vše funguje tak jak má. Půl hodiny jsme si vybíral na webových stránkách parfém a následně jsem jej nikde v reklamách od Google neviděl, což je doslova nevídané. Většinou mě totiž konkrétně reklamy na parfémy pronásledují až do doby, dokud jej již nemám vypotřebovaný a nechci kupovat další balení.

Další významnou novinkou je možnost nastavit si detailní nastavení pro všechny webové stránky. Na každé stránce si můžete jednoduše přímo v nastavení Safari zvolit možnost „Nastavení pro tuto webovou stránku“ a nastavit možnosti jako je použití čtečky, zapnutí blokátoru obsahu, zvětěení obsahu, automatické přehrávání videa a hudby a také možnost použít fotoaparát, mikrofon a polohové služby. Samozřejmě ne vše je dostupné na každé stránce a možnost nastavení máte vždy v rámci toho, co konkrétní stránka dělá. Stejné nastavení pak najdete také přímo v Nastaveních Safari, kde si můžete jendotlivá nastavení pr jednotlivé stránky spravovat.

Třetí a poměrně zásadní novinkou je pak zjednodušení nastavení celého Safari, kde vám na první pohled chybí několik položek, které Apple spojil a zakomponoval do jednotlivých předvoleb, jenž nyní zahrnují větší množství nastavení. V nastaveních můžete také vybrat aby stránky které podporují čtečku automaticky zobrazovaly jednotlivé články přímo ve čtečce obsahu. Samotné Safari se ovšem nijak významně nezměnilo a pokud nezabrouzdáte do jednotlivých předvoleb, nemáte šanci všimnout si že používáte novou verzi, což je rozhodně příjemné a není potřeba se učit nic nového. Novinky jsou příjemné, není jich moc a stojí za to si je vyzkoušet.

safari macOS high sierra
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější