Zavřít reklamu

Mezi technologickými nadšenci bychom zřejmě jen stěží hledali jedince, kterým v minulých měsících nespadla brada z neuvěřitelně propracovaného robotického psa SPOT z dílny americké společnosti Boston Dynamics. Jedná se totiž bez jakýchkoliv pochyb o jednoho z nejzajímavějších robotů, které kdy lidstvo vyvinulo. Doposud byl tento unikátní výdobytek moderních technologií k vidění jen v zahraničí, avšak to se nyní díky tuzemské Alze mění. Do České republiky totiž prvního SPOTa přivezla a to v žádném případě jen na okrasu. 

Technické specifikace SPOTa jsou více než zajímavé. Jedná se o přes metr dlouhého třicetikilogramového robota se čtyřmi končetinami, který se díky tomu velmi podobá psovi. Jeho končetiny jsou uzpůsobeny pro pohyb po nejrůznějších površích a to až rychlostí 60 km/h, což je více než slušné. O jeho “zrak” se stará systém kamer, který mu (respektive ovládajícím lidem) poskytuje 360° rozhled. Že se nejedná o žádného nazdárka pak dokazuje například to, že nemá problém s přenášením břemen až do hmotnosti 14 kilogramů či fungování ve vlhku – je totiž voděodolný. O jeho pohon se stará silný akumulátor, který jej dokáže při životě velmi slušných 90 minut. 

S ohledem na skutečně skvělé technické specifikace vás tak asi nepřekvapí, že se jej Alza rozhodla co nejvíce zapojit do svého fungování. Že si pod tím nedokážete nic konkrétního představit? Nevadí, přesvědčit se o tom totiž budete pravděpodobně moci i sami. Robot je totiž vhodný například i na roznášení zásilek po obchodě zákazníkům či na podobné věci, za což se budou ostatně moci zákazníci přimluvit na Facebooku Alzy, na kterém se bude právě o budoucím využití robota rozhodovat. Kromě využívání robota pro zefektivnění svého fungování pak u něj hodlá Alza testovat i jeho funkčnost v nejrůznějších prostředích a situacích. Dá se tedy očekávat, že se díky těmto testům dočkáme spousty velmi zajímavých informací. 

Nutno podotknout, že roboty z dílny Boston Dynamics nejsou pro Alzu ničím zcela novým. Již před rokem totiž dva modely do své nabídky zařadila, byť je zatím nezačala prodávat. Právě to by se ale mělo v brzké době změnit, jelikož vidí v robotice obrovský potenciál a ráda by změnila celkový přístup veřejnosti k ní. Už nyní je ale jasné, že se o levnou záležitost jednat nebude. Ačkoliv prodejní cena robota SPOT zatím nebyla stanovena, pořizovací cena se pohybuje kolem 2 milionů korun. Pro každého tedy alespoň zatím nebude. 

Robota SPOT z dílny Boston Dynamics si na Alze můžete prohlédnout zde

Související články

Dnes nejčtenější

.