Zavřít reklamu

Projekt Hydronaut a Intellmaps se nově stávají součástí inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC) v Praze, který provozuje agentura CzechInvest. Získávají tak počáteční finanční podporu ve výši 50 tisíc eur, technický a businessový mentoring a také celou řadu dalších benefitů, které jim značně pomohou při rozvoji projektů. Firmy se v inkubátoru naučí, jak správně nastavit business strategii a marketing, zúčastní se řady školení a seznámí se s kosmickou a startupovou komunitou. Oba startupy byly oficiálně představeny na panelové diskuzi ESA BIC Prague konané v rámci letošního ročníku festivalu kosmických aktivit Czech Space Week.

Podvodní stanice Hydronaut simuluje pobyt ve vesmíru

Do inkubačního programu ESA BIC se nově zařadil projekt Hydronaut. Tato 35tunová podvodní stanice simuluje pobyt ve vesmíru. Může tak sloužit k výcviku astronautů a nejrůznějším experimentům. Na rozdíl od podobného zařízení z 80. let, které najdeme v Americe, se Hydronaut pyšní nejmodernějšími technologiemi a konstrukčními vychytávkami. Navíc je mobilní a dá se tedy převážet z místa na místo. Unikátnost zařízení spočívá také v tom, že velmi věrně simuluje reálné podmínky ve vesmíru. Při jeho opuštění je totiž nutné mít na sobě skafandr a v případě jakýchkoliv problémů se na hladinu potápěč nedostane hned, ale trvá několik desítek minut, než se kvůli tzv. dekompresním zastávkám může vynořit.

Pobyt v Hydronautu si už vyzkoušel jeho konstruktér Matyáš Šanda, který v podvodní stanici společně se svým kolegou Františkem Harantem strávil celkem 168 hodin a 168 minut. Překonali tak český rekord v délce pobytu pod vodou a ověřili si, že zařízení je skutečně funkční a schopné trénovat astronauty na různé scénáře a situace, které mohou při pobytu na ISS nastat. Zájem projevila i Evropská kosmická agentura. Využití Hydronautu ale přesahuje i do dalších pracovních odvětví. Ve stísněném prostoru tohoto zařízení mohou trénovat například hasiči nebo paleontologové při nácviku na jeskynní mise.

Hydronaut/Čeněk Kaše
Zdroj: Hydronaut/Čeněk Kaše

Aplikace Intellmaps pomůže racionalizovat procesy v nemocnicích

Druhým z inkubovaných startupů je Intellmaps. Projekt přináší digitalizovaný systém pro rozsáhlejší nemocnice, kde pomůže zlepšit logistiku celého řízení a racionalizovat procesy, jako je přenos krve nebo skladování a sledování zásob. Přínosný bude také pro pacienty, kteří se potřebují zorientovat po nemocnici při hledání jednotlivých oddělení. Tato právě testovaná aplikace kombinuje využití družicového navigačního systému společně s vnitřními čidly. Běžně obtížné propojení dvou odlišných dat navíc Intellmaps zvládá tak hladce, že si uživatel ani nevšimne, jak se mu navigační systémy synchronizují. Aktuálně probíhá pilotní testování na pražské Poliklinice Prosek a v budoucnu se počítá s tím, že by se systém nabídnul dalším velkým a logisticky náročnějším objektům.

Intellmaps
Zdroj: Intellmaps

V květnu představí CzechInvest konečných čtyřiatřicet startupů

ESA BIC má v Česku dvě pobočky. ESA BIC Brno má už zcela zaplněnou kapacitu a poslední tři místa zbývají ještě v ESA BIC Prague. Konečných čtyřiatřicet startupů bude CzechInvest představovat až v květnu, kdy bude ukončeno první pětileté období činnosti ESA BIC Prague. „Tradičně děláváme každý rok na Czech Space Weeku konferenci  End of year, kde představujeme nově inkubované firmy a úspěchy těch, které jsou tam delší dobu. Letos tuto akci kvůli koronaviru udělat nemůžeme, a proto jsme se rozhodli, že ji posuneme na květen příštího roku, a uděláme tzv. Final conference, kde představíme ty největší úspěchy za celých pět let ESA BICu,” vysvětluje Tereza Kubicová z agentury CzechInvest, která zároveň předsedá Řídícímu výboru ESA BIC Prague.

Související články

Dnes nejčtenější

.