Zavřít reklamu

Většina z nás očekávala, že se již tradičně na zářijové jablečné konferenci dočkáme představení nových iPhonů. Apple však překvapil a s novými jablečnými telefony přišel až na druhém Apple Eventu, kdežto na tom prvním představil Apple Watch SE a Series 6, společně s 8. generací iPadu a 4. generací iPadu Air. Právě zmíněný iPad Air se dočkal výrazného přepracování, které rozhodně v mnohých věcech stojí za to. Někteří z vás se však dost možná rozhodují, zdali by si místo iPadu Air 4. generace neměli zakoupit 11″ iPad Pro 3. generace. Pokud chcete zjistit veškeré rozdíly těchto dvou modelů, tak pokračujte ve čtení tohoto článku.

Procesor, paměť, technologie

Prakticky ve všech srovnáních se společně díváme pod pokličku porovnávaných produktů – a v tomto případě tomu nebude jinak. Pokud se rozhodnete pro zakoupení nového iPadu Air 4. generace (níže už jen jako iPad Air), tak se můžete těšit na procesor A14 Bionic, což je momentálně nejnovější a nejmodernější jablečný procesor. iPad Air ním je vybaven jako úplně první jablečné zařízení, kromě něj tepe pak ještě v nových „dvanáctkových iPhonech“. Tento procesor nabízí celkově šest výpočetních jader, čtyři jádra má poté grafický akcelerátor a počet jader Neural Engine činí šestnáct. Maximální taktovací frekvence tohoto procesoru je 3.1 GHz, což je rozhodne úctyhodné číslo. Co se týče 11″ iPadu Pro 3. generace (níže už jen jako iPad Pro), tak se můžete těšit na starší, ale stále velmi výkonný procesor A12X, který má celkově osm výpočetních jader, sedm jader u GPU a osm jader Neural Engine. Maximální takt u tohoto procesoru je stanoven na 2.49 GHz. Oba dva jablečné tablety nabízí konektor USB-C a Smart Connector.

iPad Air 4. generace:

Co se týče paměti RAM, tak u novějšího iPadu Air najdete 4 GB, stejně jako u iPadu Pro. Rozdíl je poté patrný v biometrické ochraně. Zatímco iPad Air nabízí zbrusu nové Touch ID, které je zabudované v zapínacím tlačítku, a které je založené na skenování otisků prstů, tak iPad Pro pak disponuje ochranou pomocí Face ID, která je založena na pokročilém skenování obličeje. Apple u Touch ID uvádí chybovost u jednoho jedince z padesáti tisíc, u Face ID je pak chybovost u jednoho člověka z jednoho milionu. Ani jeden z porovnávaných iPadů není možné rozšířit o SD kartu. Podle toho, zdali si zakoupíte verzi Celluar či nikoliv, poté můžete využít nanoSIM a eSIM. Oba dva iPady pak nabízí podporu Magic Keyboard či Smart Keyboard Folio a také podporují Apple Pencil 2. generace. iPad Pro poté disponuje lepší zvukovou soustavou – konkrétně se chlubí čtyřmi reproduktory, zatím iPad Air nabízí jen dva reproduktory.

iPad Air 4. generace
Zdroj: Apple

Baterie a nabíjení

iPad Air s největší pravděpodobností disponuje 28.6 Wh baterií, iPad Pro poté 29.37 Wh baterií. Pokud se podíváme na výdrž obou jablečných tabletů, tak zjistíme, že na tom jsou podobně. Abychom byli konkrétní, tak Apple u obou porovnávaných iPadů uvádí, že vydrží až 10 hodin prohlížení webu v síti Wi-Fi či sledování videa, 9 hodin poté vydrží při prohlížení webu v mobilní datové síti. Nutno podotknout, že ani jednoho z těchto iPadů se prozatím nedotýká absence napájecích adaptérů, konkrétně najdete v balení 20W adaptér, společně s USB-C kabelem. Sluchátka se v balení nenachází. Ani jeden z jablečných tabletů pak pochopitelně nelze bezdrátově nabíjet, reverzní nabíjení taktéž není k dispozici.

Konstrukce a displej

Oba dva porovnávané iPady nabízí šasi, které je vyrobeno z recyklovaného hliníku. Z hliníku je poté také celá zadní strana iPadu Air i iPadu Pro, přední stranu, tedy samotný displej, pak chrání tvrzené sklo Gorilla Glass. Co se týče rozměrů, tak menší iPad Air má 247,6 mm × 178,5 mm × 6,1 mm, iPad Pro je má rozměry 247,6 mm × 178,5 mm × 5.9 mm (V × Š × T). Co se týče hmotnosti, tak Wi-Fi verze iPadu Air má 458 gramů, pokud se rozhodnete pro verzi Wi-Fi + Celluar, tak se připravte na 460 gramů. iPad Pro je o něco málo těžší – Wi-Fi verze váží 468 gramů a verze Wi-Fi + Celluar pak taktéž 468 gramů. Velmi zajímavý je u těchto jablečných tabletů jejich tloušťka – po designové stránce se samozřejmě jedná o perfektně zpracovaná zařízení, na druhou stranu si ale uživatelé musí dávat pozor na případné ohnutí.

11″ iPad Pro 1. generace:

Co se týče displeje, tak iPad Air nabízí 10.9″ Liquid Retina Multi-Touch displej s LED podsvícením a technologií IPS, který podporuje TrueTone. iPad Pro pak nabízí nepatrně větší, 11″ Liquid Retina Multi-Touch displej s LED podsvícením a technologií IPS. U iPadu Air se můžete těšit na rozlišení 2360 × 1640 pixelů při 264 PPI, displej iPadu Pro má pak rozlišení 2388 × 1668 pixelů při 264 PPI. Maximální typický jas iPadu Air je 500 nitů, u iPadu Pro je pak tato hodnota 600 nitů. Oba displeje pak disponují oleofobní úpravou proti šmouhám, displej je plně laminován a je na něm nanesena antireflexní vrstva. Oba displeje pak podporují vyobrazení širokého barevného gamutu P3 a True Tone. iPad Pro pak oproti Air nabízí ještě technologii ProMotion.

ipad 2
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Fotoaparát

I přesto, že s tabletem v dnešní době fotí málokdo, tak se jedná o vcelku důležitou součást v případě, že potřebujete něco rychle vyfotit. Fotoaparáty obou porovnávaných iPadů jsou prakticky úplně stejné a liší se pouze u True Tone blesku. Konkrétně jsou využity 12 Mpix širokoúhlé objektivy, který disponují clonou f/3.8. Nabízí Live Photos se stabilizací, klasické fotky a Live Photos s širokým barevným rozsahem, snímač se zadním osvitem, pětičlenný objektiv, hybridní infračervený filtr, automatické zaostřování technologií Focus Pixels, zaostřování klepnutím, ovládání expozice, Smart HDR pro fotky, panorama (až 63 Mpix), sekvenční režim, režim samospouště a ukládání fotek s údajem o poloze. iPad Pro oproti Air pak nabízí čtyřdiodový True Tone blesk.

Pokud byste se rozhodli s jedním z tabletů nahrávat video, tak i v tomto případě jsou parametry naprosto stejné. Pomocí zadního fotoaparátu tedy můžete nahrávat 4K video až pří 60 FPS, zpomalené video pak v rozlišení 1080p až při 240 FPS. Nechybí časosběrné video se stabilizací, kinematografická stabilizace videa, kontinuální autofokus při nahrávání videa, 3× zoom při nahrávání videa, snímač se zadním osvitem a ukládání videí s údajem o poloze. Největší rozdíl je poté u předního fotoaparátu, jelikož iPad Air disponuje klasickým 7 Mpix FaceTime HD fotoaparátem, iPad Pro poté 7 Mpix TrueDepth fotoaparátem. Právě díky TrueDepth přednímu fotoaparátu může iPad Pro fotit v portrétním režimu, nabízí portrétní nasvícení a podporu Animoji a Memoji. Oba tablety pak s pomocí předního fotoaparátu nabízí podporu Live Photos, blesk Retina Flash, klasické fotky a Live Photos s širokým barevným rozsahem, 1080p video, Smart HDR pro fotky a videa, snímač se zadním osvitem, sekvenční režimu a samozřejmě FaceTime video hovory přes Wi-Fi či mobilní data.

iPad Air 4 4
Zdroj: Apple

Barvy a cena

Pokud máte rádi barvy, tak vás zajisté potěší iPad Air. Ten je totiž k dispozici v celkově pěti barvách – konkrétně se jedná o stříbrné, vesmírně šedé, růžově zlaté, zelené a blankytně modré barevné zpracování. iPad Pro je pak k dispozici jen ve dvou barevných variantách, a to ve stříbrné a vesmírně šedé. iPad Air můžete zakoupit ve velikostních variantách 64 GB a 256 GB, iPad Pro poté v 64 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB, u obou zařízení je pak k dispozici klasická Wi-Fi verze a verze Celluar + Wi-Fi. Za iPad Air ve verzi Wi-Fi zaplatíte v 64 GB 16 990 korun, v 256 GB si pak nachystejte 21 490 korun. Pokud se rozhodnete pro Celluar + Wi-Fi, tak si nachystejte 20 490 korun pro 64 GB anebo 24 990 korun pro 256 GB. iPad Pro byl původně k dispozici ve 64 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB, každopádně už se oficiálně neprodává a ceny jsou různé – v tomto případě v určitých variantách seženete už jen zánovní či použité zboží. Základní iPad Pro Wi-Fi s 64 GB seženete v zánovním stavu od cca 19 990 korun.

iPad Air 4. generace 11″ iPad Pro 3. generace
Typ a jádra procesoru Apple A14 Bionic, 6 jader Apple A12X, 6 jader
Maximální takt procesoru 3,1 GHz 2.49 GHz
Maximální výkon pro nabíjení 20 W 20 W
Paměť RAM 4 GB 4 GB
Technologie displeje Liquid Retina LED IPS Liquid Retina LED IPS
Rozlišení a jemnost displeje 2360 × 1640 pixelů, 264 PPI 2388 × 1668 pixelů, 264 PPI
Počet a typ objektivů 1; širokoúhlý (12 Mpix) 1; širokoúhlý (12 Mpix)
Maximální kvalita videa 4K při 60 FPS 4K při 60 FPS
Přední fotoaparát 7 Mpix FaceTime HD 7 Mpix TrueDepth
Podporuje Magic Keyboard, Smart Keyboard Folio a Apple Pencil 2. generace Magic Keyboard, Smart Keyboard Folio a Apple Pencil 2. generace
Velikost baterie 28.6 Wh 29.37 Wh
Interní úložiště 64 GB a 256 GB 64 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB
Cena Wi-Fi varianty 16 990 Kč, 21 490 Kč zánovní od cca 19 990 Kč (64 GB)
Cena Wi-Fi + Celluar varianty 20 490 Kč, 24 990 Kč zánovní od cca 21 990 Kč (64 GB)

Dnes nejčtenější

.