Zavřít reklamu

Byť se to neobešlo bez potíží, Apple ve středu v 19:00 našeho času uvolnil iOS 14. Tento systém dorazil i na stařičký iPhone 6s s čipem Apple A9. I v mém okolí je stále dost lidí, kteří tento model vlastní a nedají na něj dopustit. Leckoho by ovšem mohlo napadnout, že plynulost systému zkrátka a dobře už nebude jako dřív. S velmi zajímavým testem tedy přišel kanál iAppleBytes, jenž se zaměřil rychlost systému na iOS 14 oproti iOS 10, 11, 12 a 13. Nabízí se nám tedy velmi zajímavý pohled na skutečnost, jak to s rychlostí napříč lety a jednotlivými verzemi iOS vlastně je. Apple totiž pravidelně deklaruje, že nové verze systému zlepšují stabilitu a rychlost. Celý test jako vždy přikládáme pod tento odstavec.

iOS 10

Začneme tedy kláním proti iOS 10.3.3. U tohoto souboje můžeme vidět, že systém naskočí dříve na iOS 14, a to zhruba o sekundu. My se ale jako obvykle zaměříme spíše na aplikace třetích stran. Doporučuji ale zhlédnout video celé, jelikož vás zachvátí nostalgie. Aplikace jako YouTube a Instagram mají o pár desetin sekundy k dobru na iOS 10, ovšem Apollon for Reddit, VK a Twitter zas na iOS 14. V případě poslední jmenované aplikace jde o rozdíl přibližně 4 sekundy.

iOS 11

Nyní přichází na řadu proklínaný iOS 11, a sice ve verzi iOS 11.4.1. Jen při pohledu na tapetu domovské obrazovky mi stoupá tep. I zde můžeme pozorovat rychlejší spuštění iOS na iPhonu s iOS 14, přičemž rozdíl je těžko uvěřitelných 14 sekund. U aplikací třetích stran ale samozřejmě takové rozdíly nejsou. I tak si ale iOS 14 vede všude lépe, což je příjemné zjištění. IOS 11 se holt Applu nepovedl a je dobře, že je pryč.

iOS 12

U klání mezi iOS 12.1 a iOS 14 nenastává žádná změna. I zde se systém spustí dříve na zařízení s aktuální verzí operačního systému. Při pohledu na aplikace třetích stran i nyní můžeme pozorovat, že se drtivá většina aplikací spustí na iOS 14. Největší rozdíl je opět patrný u Twitteru.

iOS 13

Test rychlosti završíme ještě včera aktuálním operačním systémem. Zde systém naskočí rychleji na iOS 13.7, což bylo pravidlem i během beta testování. Rozdíl je ovšem zanedbatelný. YouTube, Twitter, Apollon for Reddit a VK mají zlomek sekundy k dobru na aktuální verzi iOS. Zbytek pracuje srovnatelně. Aktualizace se tedy vyplatí.

Benchmark

V tomto testu se podíváme i na výpočetní výkon stejných zařízení na rozdílných operačních systémech. Pokud pohlédneme na výsledky, první číslo udává single-core, druhé pak multi-core. Nejlépe z testu vyšel iPhone 6s s iOS 12.1, jelikož obdržel 2573 a 4511 bodů, za ním následoval se zanedbatelným rozdílem iOS 14 s výsledkem 2572 a 4507 bodů. Bronzovou medali získává iPhone s iOS 13.7, a to díky výsledků, 2553 a 4466 bodů. Na čtvrtém místě je zařízení s iOS 11.4.1 díky výsledkům 2536 a 4426 bodů. Poslední je iPhone 6s se systémem iOS 10.3.3, neboť obdržel 2288 a 4318 bodů.

Diskuze k článku

    Jj když jsem video viděl poprvé byl jsem také dost mile překvapen. O to víc když si uvědomím ze iPhone 6s je pět let starý telefon.

    Na mem ip 6s bezi krasne novy ios lip jak 13 ale muj hlavni je ip8 tam teda jeste nemam ios 14 jen ne testovacim 6s ale myslim ze ios14 jd posledni ios pro 6s ze novy uz nedostane a to mazna ani 7

    Mám také již dlouho iPhone 6s a je to perfektní telefon! 👍🏾
    Dnes nové pouzdro Spigen Thin Fit a telefon opět vypadá jako nový 😎👍🏾

    iOS 14 zatím nevím zda instalovat – vždy to bylo hned první den, teď váhám.

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.