Zavřít reklamu

Pryč jsou ty časy, kdy mobilní telefony vydržely na jedno nabití klidně i více než týden. Funkce nynějších smartphonů jsou totiž poměrně náročné na energii, což se na výdrži telefonů neblaze podepisuje. Ty proto nyní zvládají zpravidla na jedno nabití jeden až dva dny provozu. Zatímco s výdrží toho zatím příliš mnoho výrobci nezmůžou, s nabíjením jsou v současnosti schopni dělat skoro až zázraky, kterými zvyšují celkový uživatelský komfort. S jedním takovým nyní přispěchal i Qualcomm. 

O standardu Quick Charge slyšel zřejmě každý, kdo se o smartphony zajímá obšírněji. Jedná se zjednodušeně řečeno o standard umožňující rychlé kabelové nabíjení Androidích telefonů díky technologiím Qualcommu. Právě ten nyní oznámil jeho novou verzi s označením Quick Charge 5, která bude schopná nabít smartphone z 0 % na 50 % za pouhých 5 minut, z 0 % na 100 % to pak zvládne za úctyhodných 15 minut. Jak už to však u Quick Charge bývá, dostupný má být jen u Androidů. 

Podle Qualcommu je jeho nový Quick Charge suverénně nejrychlejším komerčním nabíjením na světě. Podporovat má více než 100W nabíjecí adaptéry a oproti svým předchůdcům ve formě Quick Charge 4 a 4+ má být až o 70 % efektivnější při nižších nabíjecích teplotách. Ty by měly být nižší až o velmi slušných 10 stupňů Celsia, což není rozhodně málo. Bát se uživatelé nemusí ani bezpečnosti. Technologie má totiž obsahovat na dvanáct samostatných ochranných přepěťových, proudových a teplotních opatření. 

První telefony s Quick Charge 5 mají dorazit na pulty obchodů ve třetím čtvrtletí 2020 s tím, že se má jednat o modely s čipsety Snapdragon 865 a 865 Plus. Později se pak jeho podpora pravděpodobně rozšíří i na jiné procesory. Jako již tradičně se však dá očekávat, že iPhony mezi nimi nenaleznete, jelikož ani předešlé verze Quick Charge u nich dostupné nebyly. Apple si totiž dává v tomto směru velký pozor na jakousi vyváženost mezi uživatelským komfortem ve formě rychlého nabíjení a degradací baterie, která bude při rychlém nabíjení zcela určitě poměrně rychlá. 

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější