Zavřít reklamu

Starší MacBooky jsou uživateli stále vyhledávány, a to hned z několika různých důvodů. Jeden z těchto důvodů je například špatně řešené chlazení a přehřívání novějších zařízení, dalším z důvodů je například možnost instalace vlastního hardwaru do starších MacBooků. Časem však samozřejmě všechno stárne, včetně Maců a MacBooků. Pokud se vám zdá, že vaše macOS zařízení v poslední době „mele“ z posledního, tak si zkuste projít těchto deset tipů, ve kterých se dozvíte, jak můžete vašemu Macu či MacBooku dát druhý dech.

Upgrade hardware

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak uživatelé často preferují starší macOS zařízení kvůli jednoduché možnosti pro upgrade hardwaru. To se týče například starších MacBooků, u kterých lze jednoduše vyměnit paměť RAM či disk, a také starších iMaců, u nichž lze jednoduše vyměnit paměti RAM. Pokud se vám tedy zdá, že vaše macOS zařízení ztrácí výkon a prozatím jste neprovedli upgrade hardwaru, tak tak určitě učiňte. Pro váš MacBook zvolte vhodný SSD disk, kterým nahraďte staré HDD, a zároveň se podívejte po nových a výkonnějších pamětích RAM. Paměti RAM můžete vyměnit také v případě starších iMaců. Na internetu naleznete nespočet různých návodů a průvodců pro vybrání správného hardwaru, společně s postupem pro instalaci, která je často velmi jednoduchá.

Odinstalování nepoužívaných aplikací

Pokud patříte mezi uživatele, kteří si do macOS stáhnou každou aplikaci, kterou vidí, a kterou dost možná ani nikdy nevyužijí, tak se mějte na pozoru. Tyto aplikace mohou klidně běžet na pozadí, čímž si ukrojí velkou část dostupných hardwarových zdrojů a počítač se tak stane pomalejším. Rozhodně se tedy nebojte zapátrat po aplikacích, které nepoužíváte, a vymažte je. Učinit tak můžete ve Finderu ve složce Aplikace, anebo klepněte vlevo nahoře na ikonu , a poté na kolonku O tomto Macu. V novém okně se přesuňte do sekce Úložiště, kde klepněte na tlačítko Spravovat. V dalším okně si pak zobrazte nainstalované aplikace a případně ty nepoužívané odeberte.

Aktualizace aplikací

V případě, že i po odinstalování nepoužívaných aplikací máte problém s chodem systému, tak si zkontrolujte, zdali máte všechny používané aplikace aktualizované na nejnovější verzi. Aktualizace aplikací nevychází jen kvůli přidávání nových funkcí, ale především také kvůli opravám různých chyb a bugů. Tyto chyby často způsobují například zvýšenou spotřebu hardwarových zdrojů, čímž se váš Mac může začít sekat. Aktualizace aplikací lze provést v App Storu v sekci Aktualizace, pokud však máte nějakou aplikaci stáhnutou mimo App Store, tak ji musíte aktualizovat ručně. Nejčastěji se možnost pro aktualizace nachází v předvolbách aplikace, kde vyhledejte tlačítko pro získání aktualizací.

aktualizace v app storu
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Aktualizace macOS

Dalším zásadním pravidlem pro zrychlení pomalého macOS je jeho pravidelná aktualizace. Operační systém macOS se, stejně tak jako klasické aplikace, neustále vylepšuje, a to prostřednictvím aktualizací. V aktualizacích však často vychází také různé opravy chyb a bugů v systému, které mohou způsobit pomalý chod Macu. Pokud se chcete přesvědčit, že na vašem stroji běží poslední verze macOS, popřípadě zdali je k dispozici aktualizace, tak klepněte vlevo nahoře na ikonu , a poté z menu vyberte možnost Předvolby systému… V novém okně poté klepněte na ikonu Aktualizace softwaru, kde zjistíte všechny potřebné informace.

Čistá instalace macOS

V případě počítačů s operačním systémem Windows se čas od času provádí tzv. „přeinstalace“ systému. To znamená, že si uživatel zálohuje všechna dat v počítači a nainstaluje znova operační systém. Ten je poté svižnější, rychlejší a „jako nový“. V případě macOS se tohle moc často neděje, avšak i v tomto případě je přeinstalace možná. Díky tomuto procesu zajistíte, že se váš Mac či MacBook bude chovat jako úplně nový. Tento proces je o něco složitější – prvně musíte přejít do režimu zotavení, a to tak, že vypnete zařízení, a poté při startu podržíte klávesovou zkratku Command + R. V režimu zotavení pak musíte vymazat váš disk a nakonec nechat systém, aby se znovu nainstaloval.

Aplikace využívající hardwarové zdroje

Fakt, že některé aplikace či služby mohou využívat více hardwarových zdrojů, než je potřeba, jsme nakousli už v jednom z odstavců uvedených výše. V operačním systému Windows se můžete o využití hardwarových zdrojů dozvědět v rámci aplikace Správce úloh. Mnoho uživatelů netuší, že podobnou aplikací disponuje i macOS. Tato aplikace se nazývá Monitor aktivity a můžete jej spustit buď ze složky Aplikace, anebo prostřednictvím Spotlightu, kde aplikaci stačí vyhledat.

monitor aktivity catalina
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Před kliknutím přemýšlejte

Při každé situaci, která v macOS nastane, byste měli přemýšlet nad tím, jak se zachováte. Většina uživatelů totiž v rámci operačních systémů jednoduše nečte dialogová okna, které po nich chtějí nějakou akci, a potvrdí vše, co mohou. Jednoho pěkného dne by se tak mohlo stát, že uživatelé potvrdí například sledování počítače, či jakoukoliv jinou možnost. Když se v macOS a kdekoliv jinde objeví okno s nějakým upozorněním či s možností volby, tak je vždy nutné si jej přečíst a svědomitě se rozhodnout. Neznamená, že když je u určité funkce tlačítko s modrým pozadím, že jej vždy musíte stisknout. Zkrátka a jednoduše, mějte svou hlavu a cokoliv se vám nebude zdát, tak jednoduše nedělejte.

Čistota vevnitř i zvenčí

Pro správnou funkčnost vašeho zařízení byste měli zařídit, aby bylo čisté, a to jak zevnitř, tak zvenčí. V případě čistoty zevnitř mám namysli čistotu operačního systému – smažte tedy nepotřebné soubory, data a aplikace a udržujte v Macu pořádek. Co se týče čistoty zvenčí, tak se ujistěte, že váš Mac či MacBook není zaprášený, a že mohou průduchy větrat. Zvážit byste měli popřípadě také vyčištění hardwaru. Pokud s tímto máte zkušenosti, tak to pro vás bude jistě hračka – stačí se zbavit prachu uvnitř zařízení a popřípadě také vyměnit teplovodivou pastu. Pokud si na tohle netroufáte, tak v Česku najdete nespočet různých společností, které se čištěním jablečných počítačů zabývají.

Reset NVRAM a SMC

Dalším krokem pro zrychlení jablečného počítače může být reset NVRAM (PRAM) a SMC. Resetováním paměti NVRAM (PRAM) lze vyřešit například problémy spojené se špatným výběrem startovacího disku, s nemožností nastavit rozlišení displeje, zvuku či času. Pro reset SMC byste se měli rozhodnout tehdy, pokud má vaše zařízení například problémy s chlazením (špatné nastavení ventilátorů), problikáváním obrazovky, náhlým vypínáním celého systému, anebo s nabíjením. Kompletní postup pro reset NVRAM a SMC na vašem zařízení najdete ve článku níže.

Odinstalace Adobe Flash

Adobe Flash patří v dnešní době mezi zastaralý a nebezpečný plugin. Navíc k tomu může dát při používání vašemu zařízení pěkně zabrat. Pokud jej stále používáte, měli byste za něj co nejdříve najít alternativu. Určité webové prohlížeče už Flash kompletně zakázaly a Adobe se rozhodlo ke konci letošního roku Flash kompletně ukončit. Tak jako tak tedy jinou možnost, než skončit využívat Flash, mít nebudete.

Témata: , , ,

Související články

Dnes nejčtenější