Zavřít reklamu

Od vydání nejnovější generace iPhonu uběhla již hezká řádka měsíců, avšak to nic nemění na tom, že se stále jedná o prodejní hit, který konstantně dominuje žebříčkům v Evropě i Spojených státech. Kromě těchto trhů si ale jablečná společnost polepšila také na jedněch z nejdůležitějších trhů světa z hlediska kupní síly – konkrétně v Číně, která dlouho produkty Applu z důvodu obchodní války bojkotovala, a především Indii. Nejnovější iPhone 11 se spolu se starším a levnějším modelem XR v Indii zasloužil o 41 % růst, a vytřel tak analytikům zrak.

Společnost Counterpoint Research je vám nejspíše známá díky nejrůznějším analýzám, prognózám a statistikám, které především ve spojení s jablečnou společností vykonává. Tentokrát si však analytici posvítili zejména na trhy, které nejsou Applu příliš vlastní, mezi něž patří i Indie. O první zprávě poukazující na nevídaný úspěch Applu v Indii jsme informovali sice již před měsícem, ale společnost Counterpoint Research byla tehdy poměrně skoupá na detaily a nepochlubila se s přesnými čísly. To se naštěstí nyní rozhodla napravit a přispěchala s důležitými detaily, které jistě potěší jak technologického giganta, tak investory. Prodej iPhonu totiž za loňský rok vzrostl o rovných 41 %, což čekal jen málokdo. Nejprodávanějším modelem se stal levnější iPhone XR, který se v prémiové kategorii, do níž spadají telefony o hodnotě 634 dolarů a více, umístil na prvním místě. Předehnal dokonce stálice ve formě modelů od výrobce OnePlus a jihokorejské společnosti Samsung.

Za náhlý úspěch mohou zejména pravidelné slevy, které byly dost výrazné na to, aby zaujaly zákazníky. Špatně na tom s prodeji nebyl ani iPhone 11, který se po boku modelu XR stal hlavním tahounem a probojoval se do seznamu nejprodávanějších smartphonů v prémiové kategorii. Analytici tuto skutečnost připisují zejména širší dostupnosti telefonu a konkurenceschopné cenovce. Apple tak se svým 41% překonal i tamní hvězdy, kterou je například Samsung, jenž zaznamenal 24% růst. Celkově tamní trh se smartphony povyskočil o 29%, což je vzhledem k celosvětovému úpadku prodejů nanejvýš skvělý výsledek. Lví podíl na oblíbenosti jablečných telefonů má nicméně také lokální výroba a montování součástek, což se na ceně kladně podepíše. Counterpoint Research předpokládá podobný úspěch také tento rok, alespoň tedy v případě, že vše půjde podle plánu.

Související články

Dnes nejčtenější

.