Zavřít reklamu

Google Maps jsou obecně považovány za jednu z nejdokonalejších a nejužitečnějších aplikací, kterou lze využít v každodenním životě. Konec konců, jak jinak se dostat na požadované místo, nebo si naplánovat trasu. Ani jejich algoritmy však nejsou vždy bezchybné, a ač je tento technologický gigant známý svou precizností a rychlou opravou chyb, na některé vady se očividně pozapomnělo. A právě těchto nedostatků využil umělec Simon Weckert, kterému se podařilo celý systém obelstít, a upozornit tak společnost i veřejnost na potenciálně nepříjemný zážitek.

Představte si, že zrovna jedete do práce, nebo na schůzku s klientem. Nastavíte si trasu, necháte aplikaci vše přepočítat a pohodlně se řídíte navigačními šipkami a hlasovým asistentem, který vás upozorňuje na překážky na silnici, kolony nebo uzávěrky. Tato idylka ale může být poměrně snadno narušena a stačí k tomu několik desítek použitých telefonů, na nichž zrovna mapy od Googlu běží. Aplikace se totiž průběžně získává data z lokačních systémů a GPS, díky nimž dokáže odhadnout pohyb lidí či aut v dané oblasti a přizpůsobit tomu trasu. Této skutečnosti využil také německý umělec Simon Weckert, kterého nenapadlo nic jiného než získat 99 použitých smartphonů a na všech z nich zapnout sledování polohy spolu s mapami. Následně stačilo jen telefony naházet do vozíku, s nímž Simon pomalu projížděl ulicí, a v reálném čase pozorovat, jak se informace na Google Maps mění.

Silnice využitá k experimentu byla pochopitelně takřka prázdná a cílem bylo zjistit, zda velká koncentrace zařízení zmate systém natolik, aby začal trasu vyhodnocovat jako příliš frekventovanou nebo ucpanou. Výsledky nakonec nebyly příliš překvapivé, ukázalo se totiž, že pokus zafungoval na výbornou a v mapách se začala ukazovat silnice jako v reálném čase velmi vytížená. Nejedná se však o příliš komplikovanou chybu, jelikož ve své podstatě stačí jen upravit algoritmy tak, aby ignorovaly zařízení, jež jsou v těsné blízkosti.

Související články

Dnes nejčtenější

.