Zavřít reklamu

Apple začal nový rok vcelku v poklidu, jelikož na jeho hlavu zatím nedopadla žádná velká vlna kritiky či žalob, kterým čelil poměrně často prakticky celý uplynulý rok. Jak se však zdá, jedná se spíše o klid před bouří, po kterém má následovat pořádný hurikán. Apple se totiž bude možná soudit s FBI, která po společnosti vyžadovala odemčení dvou iPhonů, využívaných střelcem z americké základny Naval Air Station ve městě Pensacola. Technologický gigant se samozřejmě drží svých zásad a žádost odmítl, kvůli čemuž čelí kritice a popotahování právě ze strany FBI. A právě toto popotahování se zřejmě brzy změní i v soudní bitvu. Tvrdí to alespoň zdroje obeznámené s nynějším vývojem situace.

Tim Cook si na pomoc již údajně přizval právnická esa, aby mu pomohla u případného soudu tento případ rozlousknout. Na stranu FBI a tedy de facto USA se má u soudu postavit uznávaný General William P. Barr, ministr spravedlnosti Spojených států a zřejmě i americký prezident Donald Trump, který Apple na svém Twitteru před pár desítkami hodin k odemčnení iPhonů vyzval.

Co je správně?

Kalifornský gigant se hájí tím, že se snažil požadavkům FBI vyhovět a přispíval všemi prostředky, které může bez problému vyšetřovatelům poskytnout. Objem dat, které Apple vyšetřovatelům předal, má mít údajně několik GB, z čehož se dá usuzovat, že jich málo zrovna nebude. FBI se tedy měla dočkat i záloh uložených na iCloudu, který jí mohly ve vyšetřování pomoci. Nicméně pokud útočník tyto služby nevyužíval a vše si ukládal pouze lokálně, je jasné, že je tato pomoc bezvýznamná. To víceméně potvrzují i vyšetřovatelé, kteří údajně potřebují odemknout telefony kvůli dešifrování zpráv z WhatsApp a Signalu.

Celý incident zatím probíhá mimosoudně, avšak vzhledem k informacím od zdrojů je zřejmě jen otázkou času, kdy se přesune před soud. V takovém případě by však nastala poměrně groteskní situace, jelikož zatímco Apple iPhony neodemyká, izraelská společnost Cellebrite to dokáže a proto byla již v minulosti FBI využita. Její ceny však nejsou nízké a tak je možné, že FBI už v tomto směru zkrátka došla trpělivost a místo utrácení u podobných společností si chce došlápnout na Apple a dohodnout s ním nejen nynější, ale i budoucí odemykání iPhonů.

Související články

Dnes nejčtenější