Zavřít reklamu

Zabezpečení produktů od Applu nemusí být vždy vnímáno zcela pozitivně. Své o tom ví třeba FBI, která Apple opět požádala o pomoc, tentokrát kvůli nedávno útoku na Naval Air Station na Floridě, kde rukou Mohammeda Saeeda Alshamraniho zemřeli 3 lidí. Střelec totiž vlastnil iPhone, který by chtěla FBI kvůli vyšetřování případu odemknout.

Apple si svá zařízení střeží jako oko v hlavě a snaží se o co nejlepší zabezpečení, což se v mnoha případech podepsalo také na neschopnosti vládních organizací nabourat se do telefonů podezřelých, či usvědčených osob. Nejinak je tomu i nyní, kdy americká FBI formálně požádala jablečnou společnost o odemknutí iPhonu Mohammeda Saeeda Alshamraniho, který na základně Naval Air Station tři lidí, mezi kterými byli i vojáci. Dopis byl zaslán Katherine Adams, advokátce a viceprezidentce Applu. Ta pohotově zareagovala a poskytla FBI veškerá data, která měla k dispozici. Zda byl iPhone odemčen nicméně jasné není.

Kalifornský gigant má s vládními agenturami poměrně napjaté vztahy, které se snaží vyžehlit. Podobnému incidentu totiž čelil již v roce 2016, kdy byla společnost požádána o zpřístupnění dat Syeda Farooka, jednoho z teroristů, kteří v roce 2015 zaútočili v kalifornském městě San Bernardino. Tehdy se Apple proti požadavku ohradil, načež mu bylo vyhovění nařízeno soudem, ač nabourání telefonu podle oficiálního prohlášení neslo bezpečností rizika. Nejednou si navíc vládní agentury vypomohly izraelskou firmou Celleberite, které se podařilo data z iPhonu extrahovat. Tak či onak se podobné případy jen množí a není divu, že Apple ze svého původní názoru slevil a snaží se FBI vyhovět. Společnost by byla sama proti sobě a ve finále by se poskytnutí dat stejně nevyhnula. Uvidíme, jaký postoj technologický gigant zaujme příště a zda se rozhodne oponovat, nebo na naléhavé, ale přiměřené požadavky vládních organizací a agentur přistoupí.

Související články

Dnes nejčtenější