Zavřít reklamu

Apple ve včerejších večerních hodinách vydal iOS 13.3 a iPadOS 13.3 pro veřejnost. Kromě několika nových funkcí a možností došlo samozřejmě také k opravě chyb a bugů. Jedna z chyb, která byla opravena, se týkala možné zranitelnosti AirDropu. Díky této chybě mohl potenciální útočník na dálku znefunkčnit váš iPhone či iPad, a to takovým způsobem, že jste se nemohli dostat z oznámení, které se objeví pokaždé, když si na jedno z jablečných zařízení necháte poslat něco skrze AirDrop. Ať už jste kliknuli na možnost příjmutí či odmítnutí souboru, tak se pokaždé oznámení objevilo znovu.

Tato chyba byla objevena Kishanem Bagariou, který se zabývá informačními technologiemi. O chybě Kishan samozřejmě ihned Apple informoval, a to již několik měsíců zpět – konkrétně v srpnu. Jablečná společnost začala na opravě chyby pracovat až v listopadu a zároveň Kishana poprosila, aby se o ní nezmiňoval do té doby, dokud nevyjde její oprava v iOS 13.3. Chybu bylo možné zneužít na všech zařízeních v dosahu najednou, tudíž jste mohli znepříjemnit den nejednomu uživateli. Vzhledem k tomu, že dialogové okno pro příchozí soubor z AirDropu zabírá na iPhonu i iPadu celou obrazovku, tak pro uživatele neexistuje jiná možnost, než klepnout na příjmout nebo odmítnout. Notifikace poté chodila pořád dokola, tudíž nebylo cesty zpět.

Kishan Bagaria tuto chybu nazval AirDoS a kompletně, včetně veškerých postupů a řešení s Applem, ji popsal na svém webu. Na to, jakým způsobem AirDoS fungoval, a jakým způsobem se projevoval, se můžete podívat ve videu níže. Chyba byla Applem vyřešena tzv. limitem pro příchozí soubory skrze AirDrop. Pokud vám stejný kontakt pošle třikrát po sobě určité soubory, a vy pokaždé klepnete na možnost pro odmítnutí, tak iPhone či iPad po určitou dobu všechny ostatní příchozí soubory automaticky odmítne bez toho, aniž by se zobrazilo okno s možnostmi.

Dnes nejčtenější

.