Zavřít reklamu

Společnosti Apple se momentálně velice daří. Kromě toho, že si už delší dobu drží status nejhodnotnější společnosti světa, může slavit také díky tomu, že se hodnota akcií dostala přes hranici 270 dolarů, což je vůbec nejvíce v historii společnosti. Podle dostupných informací by se však na místě pro nejhodnotnější společnost světa neměl Apple zahřát příliš dlouho. Je tu totiž společnost z naprosto jiného soudku, která by měla kalifornského giganta pomyslné koruny zbavit.

Jedná se o státní společnost Saudi Aramco, která pochází ze Saudské Arábie. Saudi Aramco je největší ropnou společností na světě, a to jak z hlediska těžby, tak i zásob ropy. Pro představu, v roce 2009 vytěžila Saudi Aramco asi 10 % celkové světové produkce ropy. Nejdražší firmou světa by se tak po více než 10 letech měla opět stát společnost z Asie. Největší veřejná počáteční nabídka společnost Saudi Aramco by se měla vyšplhat na 25,6 miliard dolarů, což by mělo být vůbec nejvíce v historii. Akcie by se měly na trhu začít objevovat již 11. prosince.

Společnost Saudi Aramco nabídla pro veřejné akcionáře pouze 1,5 % podíl a celková obdržená částka 25,6 miliardy dolarů by se měla promítnout v celkovém kapitálu 1,7 bilionu dolarů, čímž by byl překročen kapitál společností Apple o cca 500 miliard dolarů. V době psaní tohoto článku má společnost Apple tržní kapitál okolo 1,2 bilionu dolarů. Nezbývá nám tedy nic jiného, než čekat, zdali se tyto predikce opravdu vyplní a nejhodnotnější společností světa se po deseti letech stane společnost Saudi Aramco z Asie. V tuto chvíli se to však jeví jako velmi pravděpodobný scénář.

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější