Zavřít reklamu

Technologičtí giganti to v posledních měsících nemají lehké a kromě několika skandálů, týkajících se zejména soukromí uživatelů a úniku informací, jim klacky házejí pod nohy také vlády jednotlivých zemí. Ostatně, například Evropská unie si na společnosti jako Apple a Facebook došlápla již několikrát a nevypadá to, že by se tento trend měl v brzké budoucnosti měnit. Kromě toho se k plejádě nařízení a regulací přidala také ruská vláda, jež vydala oficiální stanovisko týkající se nutnosti předinstalovat ruské aplikace do všech chytrých zařízení s přizpůsobitelným operačním systémem. Toto rozhodnutí tak pochopitelně ovlivnilo i Apple, který se k nařízení ostře vyjádřil.

Zatím nebylo jasné, zda návrh projde parlamentem, avšak nakonec se tak stalo a nařízení bylo podepsáno ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle západních výrobců se ale jedná jen o způsob, jak ze země vystrnadit nepohodlné společnosti a jednodušeji sledovat ruské občany. Podle oficiálního vyjádření mnoha společností navíc neproběhla ani žádná konzultace, jež by je instruovala, jak mají vůbec postupovat. Apple se k iniciativě vyjádřil nejostřeji a nařízení nejen odsoudil, ale rovnou potvrdil, že pokud se bude zákaz prodeje týkat všech dovezených zařízení bez předinstalovaných ruských aplikací, bude zvažovat odchod z tamního trhu. Zda se jedná jen o plané vyhrožování, nebo taktiku jak ruskou vládu donutit ustoupit je zatím nejasné, avšak podle nejmenovaného zdroje se povolení aplikací třetích stran rovná jailbreakingu a mohlo by znamenat potenciální bezpečnostní riziko.

O tendenci ruské vlády utahovat šroubky internetu jsme informovali již několikrát a naposledy v souvislosti s novým nařízením, které vejde v platnost 1. července příštího roku. To se týká předinstalovaných aplikací, které každý výrobce poskytuje u nově dovezených zařízení. Od stanoveného data budou totiž muset být v balíčku obsaženy i ruské alternativy, což v praxi znamená, že například vedle Facebooku musí být v telefonu či počítači předinstalovaná také místní aplikace VKontakte. Jeden z lidí stojících za iniciativou je i Oleg Nikolayev, podle nějž rozhodnutí podpoří ruské vývojáře a ukousne částečný podíl z monopolu západních výrobců. Nařízení se navíc týká jak smartphonů, tak chytrých televizí a počítačů, zatímco open-source software jako je například Linux bude ušetřen. Stejně tak i konzole, na něž se pochopitelně omezení nevztahuje.

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější