Zavřít reklamu

Apple poslední dobou začíná fušovat téměř do všeho, co se týče technologií. Doby, kdy se Apple věnoval pouze svým zařízením jsou dávno pryč a kromě své herní platformy Apple Arcade a streamovací služby Apple TV+ se gigant pouští do dalšího potenciálně lukrativního odvětví. Tím je segment modemů, kterému až do nedávna kraloval Intel. Právě od něj se jablečná společnost rozhodla divizi za miliardu dolarů odkoupit, díky čemuž bude méně závislá na ostatních dodavatelích.

Akvizice modemové divize Intelu byla oznámena již v červenci, ale obchod tohoto rozsahu přece jen nějakou dobu trvá, a tak byla transakce spolu s veškerými formalitami dokončena v podstatě až nyní. Konec konců, koupě se týkala veškerého vybavení, duševního vlastnictví a především 2200 původních zaměstnanců Intelu. Ti se oficiálně přidají k Applu a budou pracovat pravděpodobně jak na rozpracovaných projektech, tak na nových technologiích. Ve smlouvě samozřejmě padla zmínka i o patentech, které připadly Applu a týkají se zejména bezdrátového připojení. Ostatně, jablečná společnost vlastní více než 17 tisíc patentů tohoto druhu, kam spadá i princip fungování modemů a nové způsoby, jak lze bezdrátově přenášet informace. Zatímco Apple se v tomto případě zaměřuje výhradně na smartphony, ani Intel nepřijde zkrátka. Kromě miliardy dolarů totiž může nadále v omezeném rozsahu pracovat na svých modemech, využitelných zejména pro počítače a internet věcí.

I přes poměrně vysokou částku, kterou Apple za modemovou divizi vynaložil, ale Intel zaplakal nad prodělkem. Podle oficiálního vyjádření společnosti prodal gigant divizi pod cenou, a to rovnou o několik miliard dolarů. Jeho věčný rival Qualcomm je totiž v mnoha věcech napřed a má v podstatě monopol na patenty všeho druhu, čímž Intel doslova vystrnadil z trhu a donutil ho stáhnout se do ústraní. Společnost se tak bude věnovat výrobě modemů pouze v omezeném množství a zaměří se spíše na segment autonomních vozidel, internetu věcí a osobních počítačů. Uvidíme, co oba giganty v budoucnu čeká. Jisté je, že to bude právě Qualcomm, kdo se postará o výrobu 5G čipů pro příští generaci iPhonu. V roce 2022 až 2023 by si ale Apple údajně mohl čipy vyrábět sám, k čemuž rozhodně akvizice přispěla.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější