Zavřít reklamu

Nový 16″ MacBook Pro, který byl představen teprve před několika minutami, byste asi hned na první pohled od toho 15″ nikterak nerozeznali. Největší rozdíly se konaly na stránce hardwaru, nikoliv designu, čemuž nasvědčuje například zbrusu nová klávesnice, perfektní Retina displej a samozřejmě také výkon. 16″ MacBook Pro je určen doopravdy pro ty nejprofesionálnější uživatele, kteří potřebují obrovský výkon a nezáleží jim na tom, kolik peněz mohou za nový stroj utratit. Jak si ale vede nový MacBook Pro 16″ v porovnání se „starým“ 15″ MacBookem Pro?

Procesor

Jak můžete tušit, tak profesionální zařízení potřebuje profesionální procesor. V tomto případě se o výkon stará buď Intel Core i7 o šesti jádrech, anebo profesionální Intel Core i9 o celkem osmi jádrech. i7 má poté k dispozici 12 vláken a i9 celkem 16 vláken. Intel Core i7 je k dispozici v základní variantě při taktu 2,6 GHz a Turbo Boostu až 4,5 GHz. Pokud byste chtěli výkonnější procesor, tak už si musíte připlatit za Intel Core i9 – ten je k dispozici buď ve verzi 2,3 GHz a Turbo Boost 4,8 GHz, anebo ve vrcholné verzi s taktem 2,4 GHz a Turbo Boostem o hodnotě 5,0 GHz. Pro uživatele jako takového to znamená, že oproti starším čtyřjádrovým MacBookům Pro získá 16″ model až dvakrát větší počet výpočetních jader. Výkonnostně je na tom nový 16″ MacBook Pro až o 2,1x lépe, než jeho předchůdce.

Termální řešení

Abyste mohli maximálního výkonu využívat po co nejdelší dobu, tak je samozřejmě nutné MacBook efektivně chladit. U starších MacBooků Pro občas docházelo k přehřívání, které bylo způsobeno slabým odvětráváním. Těmto problémům by se měl 16″ model vyhnout, jelikož Apple navrhnul zbrusu nové řešení chlazení. Konkrétně se v nových 16″ MacBoocích Pro nachází až o 35 % větší chladič a proudění vzduchu bylo zvětšeno až o 28 %. Změn se dočkal taky ventilátor, který má větší lopatky pro optimální proudění vzduchu. Zároveň se Applu podařilo vedle sebe naskládat více chladících žeber. Ve výsledku tohle umožňuje MacBooku Pro dosahovat až o 12 wattů vyšší maximální udržitelný výkon.

Paměti RAM a úložiště

Nový 16″ MacBook Pro nabízí ve svém konfigurátoru až 64 GB DDR4 pamětí RAM, které běží na taktu 2666 MHz. Pokud se tedy chystáte nový MacBook Pro zakoupit a vložíte do něj vrcholné paměti o velikosti 64 GB, tak oproti 16 GB získáte až 4,3x rychlejší výkon. Jednak je to samozřejmě kvůli velikosti paměti, jednak ale taky kvůli taktu a dalším vylepšením, které jablečná společnost provedla. U pamětí ještě zůstaneme – co se týče úložné paměti, tak si do 16″ MacBooku Pro můžete nechat vložit až 8 TB SSD úložiště, což je vůbec nejvíce v historii MacBooků. Rychlost sekvenčního čtení v tomto případě dosahuje až závratných 3,2 GB/s.

Grafická karta

Mnoho uživatelů předpokládalo, že se v 16″ MacBooku Pro objeví grafické karty od AMD, konkrétně z řady 5000M – a tyto modlitby se vyplnily. Základní model 16″ MacBooku Pro je oproti staršímu 15″ modelu v základní konfiguraci až dvakrát rychlejší, a to díky grafické kartě AMD 5300M se 4 GB paměti GDDR6. U výkonnějšího modelu je poté k dispozici grafická karta 5500M, a to buď se 4 GB anebo 8 GB GDDR6 pamětmi. Vrcholná verze grafické karty je podle informací od Applu až o 80 % výkonnější, než Radeon Pro Vega 20. A to je na MacBook naprosto úchvatný výsledek.

Související články

Dnes nejčtenější