Zavřít reklamu

Jistě jste si i vy všimli, že letošní aktualizace operačních systémů od Applu jsou poněkud problematičtější než některé z předchozích verzí iOS nebo macOS. Proč tomu tak je se rozhodl vysvětlit David Shayer – bývalý softwarový inženýr, který prací pro Apple strávil dlouhých osmnáct let.

Problematické aktualizace

Na začátek je potřeba podotknout, že ne každý uživatel zaznamenal u iOS 13 nebo macOS Catalina jakékoliv problémy. Takovýchto šťastlivců je ale výrazně méně než těch, kteří mají s novými operačními systémy potíže. Zjistit přesné údaje o tom, kolik uživatelů se musí po instalaci iOS 13 či macOS Catalina potýkat s jakýmikoliv problémy, je nemožné. Nejrůznější diskuse na fórech i pod články na technologických webech ale jasně vypovídají o tom, že letošní operační systémy od Applu jsou opravdu problematičtější. Svědčí o tom i bleskové tempo, s jakým Apple neustále vydává nové verze iOS 13 – v současnosti je venku již iOS 13.1.3, a i u této verze se objevují hlášení o problémech s osobním hotspotem, selháváním telefonních hovorů nebo dokonce o ztrátě kontaktů. Jiní uživatelé zase hlásili problémy se samotnou instalací macOS Catalina.

Příliš mnoho funkcí

Podle Shayera může být jednou z dalších příčin poruchovosti obou systémů přílišné množství nových funkcí. Skoro by se dalo říci, že si Apple netypicky dal záležet spíše na kvantitě, než na kvalitě. Spuštění některých funkcí, jako je třeba sdílení složek na iCloudu, muselo být odloženo prakticky na neurčito. Jiné funkce zase opakovaně selhávají a nefungují tak, jak by měly. Novinky, které iOS 13 i macOS Catalina nabízí, jsou bezesporu lákavé, podle řady uživatelů ale v některých případech takřka nepoužitelné.

Nepřesná chybová hlášení

Společnost Apple sice má vypracovaný systém hlášení chyb, který může firmu upozornit na jisté problémy, podle Shayera ale tímto způsobem probíhá pouze hlášení o těch chybách, které shodí vždy celý systém. K Applu se tak nedostanou hlášení o méně významných chybách, jako jsou třeba problémy se sdílením fotografií v iCloudu.

Oprava nových chyb

Apple hodnotí nahlášené chyby nejen na základě jejich závažnosti, ale také podle toho, zda se již v minulosti objevily. Prioritu tedy dostávají ty nejzávažnější chyby, způsobující pád systému nebo ztrátu dat, ale také ty, které se objevily nově. Chyba, která se objevila v některé ze starších verzí systému, může být označena za neregresní, a k její opravě nemusí vůbec dojít.

Absence testů a komplikovanost ekosystému

Dalším z důvodů chybovosti obou operačních systémů může podle Shayera být nepříliš časté automatické testování některých funkcí, jako je třeba výkon baterie. Na vině může být také přílišná komplikovanost ekosystému – Apple v současné době nabízí spoustu různých produktů a služeb, a dokonale sladit takto komplexní ekosystém může být náročné.

Související články

Dnes nejčtenější

.