Zavřít reklamu

V souvislosti s uvalením cel na některé Apple produkty (nebo jejich komponenty), vydal Apple minulý týden prohlášení o tom, že nakonec výrobu nového Macu Pro přecijen přesune do USA. Cílem této iniciativy je pochopitelně snaha o vyhnutí se cel na zboží z Číny. Slib výroby v USA tak měl za cíl jaksi obměkčit americké úřady, aby Applu povolily výjimku z cla do doby, než se výroba v USA rozběhne. Jak se však nyní ukázalo, výše zmiňovaný slib se minul účinkem.

Apple žádal o výjimku z 25% cel na některé komponenty Macu Pro. Konkrétně šlo o kolečka hliníkového šasi, základní desku, chladič procesoru nebo napájecí adaptér s kabelem. Na nic z toho však Apple výjimku nedostane, budou tak na to platit 25% cla. Dle vyjádření úřadu nebyla žádost dostatečně odůvodněná, neboť proclením nedojde k poškození firmy, ani americkým zájmům. Je tedy otázkou, jak to s celou výrobou Macu Pro v USA bude, neboť Apple argumentoval tím, že přesun výroby z Číny do USA je možný právě díky shovívavému přístupu amerických úřadu, s ohledem na některé specifické komponenty. Zástupci Applu už se nechali v minulosti slyšet, že produkty zatížené clem nebudou zdražovat, a že Apple náklady navíc pokryje z vlastní kapsy. Je otázka, jak se k tomu postaví v případě velmi drahého Macu Pro.

Přesný termín spuštění prodejů nového Macu Pro spolu s Apple Pro Display XDR zatím známý není. Při červnovém představení se totiž nechal Apple jen slyšet, že ke spuštění dojde v průběhu podzimu. V minulých týdnech se sice začalo spekulovat o listopadu jakožto o nejpravděpodobnějším měsíci, avšak potvrzeno ze strany Applu nebylo nic. Nezbývá tedy než doufat, že se příchodu novinky dočkáme co nevidět, díky čemuž si budeme moci na vlastní kůži vyzkoušet jeho brutální výkon.

Související články

Dnes nejčtenější

.