Zavřít reklamu

Když minulý týden představil na tiskové konferenci T-Mobile svou novou nabídku tarifů obsahující mimo jiné neomezený datový a hlasový tarif, způsobil tím v Česku solidní poprask. Neomezená data sice již pár týdnů nabízí i konkurenční Vodafone, pro jejich získání je však nutné splnit celou řadu požadavků, kvůli čemuž není tento tarif pro mnohé uživatele lákavý. V případě T-Mobilu jsme se však dočkali tarifu bez větších háčků, díky čemuž je dostupný prakticky komukoliv, kdo o něj projeví zájem a je za něj ochotný zaplatit 1275 korun měsíčně. Právě cena je však v porovnání se zahraničím stále několikanásobně vyšší. 

Že jsou ceny služeb tuzemských operátorů o mnoho vyšší než tomu je v zahraničí není již řadu let žádným tajemstvím. To si nyní můžeme skvěle potvrdit právě díky novému neomezenému tarifu T-Mobilu. Za velmi podobný tarif si totiž ta samá společnost účtuje v Polsku 325 korun, respektive 55 zlotých. Jediný rozdíl je v tom, že zatímco český T-Mobile začne “přiškrcovat” rychlost po vyčerpání 50 GB dat, v Polsku se dočkáte zpomalení už po vyčerpání 15 GB. Za příplatek necelých 100 korun vám pak polský T-Mobile umožní surfovat na internetu s neomezenou rychlostí až do vyčerpání 25 GB dat. Je sice pravdou, že vyšší rychlost internetu je lepší, na druhou stranu je však příplatek 950 korun skutečně brutální – Tím spíš, když by si mnozí uživatelé mobilního internetu zajisté bez problému vystačili i s pomalejšími daty po přečerpání 15 či 25 GB. 

Méně obyvatel = levnější data

Relativně za hubičku jste schopni neomezená data i v nedalekém Švýcarsku. Přestože je tam průměrná plat zhruba pětkrát vyšší než u nás, tamní operátor Salt si pro své klienty připravil velmi zajímavý tarif s nulovým datovým omezením a to v přepočtu za zhruba 600 korun. Jediný háček tkví v tom, že jej je možné sjednat jen do konce srpna. Dá se ale předpokládat, že díky oblibě podobný tarif zařadí operátor za pár měsíců znovu. I v tomto případě se tedy jedná rozhodně o velmi zajímavou nabídku, která je navíc dostupná v zemi se zhruba o 2 miliony menším počtem obyvatel než má Česko. Kdybychom pak zamířili do Skandinávie, konkrétně pak do Finska, byli bychom schopní sehnat u DNA neomezený datový tarif s rychlostí stahování 150 megabitů za sekundu už za zhruba 640 korun, za 300 megabitů za sekundu bychom pak u stejného operátora připláceli asi 160 korun. Ani Slováci si v tomto ohledu nemohou stěžovat. Tamní 4ka totiž nabízí neomezená data a volání za něco málo přes 500 korun, tedy též výrazně levněji než čeští operátoři. 

Podtrženo, sečteno – ceny tuzemských tarifů jsou i přes představování různých novinek stále k pláči, tedy alespoň co se týče běžných uživatelů. Firmy mají ceny samozřejmě výrazně lepší, avšak na druhou stranu jsou mnohdy omezeny tím, že si nemohou užívat různé akce, které operátoři pro své běžné klienty připravují. Například letní neomezená data byla pro mnohé firemní klienty T-Mobilu zapovězena, za což se na něj snesla vlna kritiky. Nezbývá tedy nic jiného než doufat, že se situace v tomto ohledu v dohledné době zlepší a my se vyrovnáme alespoň v cenách mobilních služeb zbytku Evropy. Místo na chvostu nám totiž rozhodně nesluší. 

Související články

Dnes nejčtenější

.