Zavřít reklamu

Když se majitel iPhonu rozhodne pro pořízení chytrých hodinek, velmi často sáhne po Apple Watch. Osobně jsem si je taktéž pořídil a už nějakou dobu je mám na zápěstí. Po pár nehezkých zážitcích, kdy mě mé Apple Watch Series 4 svým způsobem zradily například nezobrazením určitých notifikací, zdlouhavým rozpoznáváním cvičení či jeho špatným měřením nebo třeba rychlým vybitím jsem však začal uvažovat nad tím, zda by mi víc nevyhovovaly třeba hodinky od Samsungu. Produkty této značky jsem totiž již před lety používal a jejich hodinky se zdají být alespoň podle mnohých recenzí velmi dobré. iPhonu se však vzdát v žádném případě nechci a tak mě napadlo pořádně otestovat, jak vlastně smartwatch Galaxy Watch Active ve spojení s jablečným telefonem fungují.  Na měsíc jsem tedy své Apple Watch Series 4 za smartwatch od Samsungu vyměnil. Dokáží se v tomto směru s Apple Watch rovnat? Přesně na tuto otázku se vám pokusím odpovědět v následujících řádcích. 

Samsung Galaxy Watch Active na zapesti a v ruce iPhone s aplikaci Samsung health

Co se nachází v krabičce

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active jsou dostupné v několika barevných provedení, ale dal jsem přednost černé variantě. V malé krabičce se toho opravdu moc neskrývá. Když zvednete vrchní část, vykouknou na vás zasazené hodinky s páskem a delší řemínek, v případě nutnosti. Pak už tu najdeme pouze dobíjecí stojánek s klasickým USB, ke kterému chybí napájecí adaptér, ale určitě nějaký doma máte. Na manuál taky zapomeňte, protože ten stejně nikdo podle Samsungu nepoužívá. V porovnání s Applem je tedy balení smartwatch od Samsungu mírně chudší – konkrétně právě o manuál spolu se samolepkami. Nedá se však rozhodně říci, že by to byla výhoda.

První kroky s iPhonem a iOS

Abyste chytré hodinky z dílny Samsungu mohli propojit, bude vám stačit aplikace Galaxy Watch. Tu najdete samozřejmě v App Store a při prvním spuštění provede uživatele párovacím procesem a vysvětlí, jak s hodinkami pracovat. Když je vše hotovo, máte k dispozici celkový přehled o tom, jak dlouho hodinky vydrží, o využití vnitřní paměti a RAMek. Přístup do Galaxy Storu, pro případ, že byste si chtěli doinstalovat nějakou aplikaci nebo ciferník a další nastavení, která se týkají hodinek.

V pořadí druhou aplikací, kterou určitě nainstalujete, je Samsung Health. Ta už vypovídá svým názvem o tom, co v ní najdete – všechna data z chytrých hodinek o denní aktivitě. Musíte se však do ní přihlásit za pomocí Samsung účtu, aby data byla zálohována. Kromě dat z hodinek tu můžete zaznamenávat pitný režim, příjem kalorií nebo s nimi spárovat jiné a podporované chytré vybavení. Pokud bychom tedy měli propojení Galaxy Watch Active s iPhonem porovnávat s Apple Watch s iPhonem, navrch mají jablečné hodinky, jelikož se spárují s telefonem velmi jednoduše přes nativní aplikaci. Pokud ale tohle překousnete, budete Galaxy Watch po stránce aplikací používat stejně jako Apple Watch, jelikož i jejich záznamy se prochází přes aplikaci.

 První pohled na Galaxy Watch Active

Klasika, kterou mírně kazí široké rámečky

Hodinky z dílny Samsung jsou na první pohled minimalistické. Jejich kruhový designe potěší každého milovníka hodinek. Pokud nastavíte i ten správný ciferník, podtrhnete jím celkový klasický vzhled. Po straně najdete dvě nenápadná tlačítka, z nichž jedno funguje jako tlačítko zpět a druhé jako domů. Displej je taktéž kulatý a jediné, co nejspíš zamrzí je, že ho obklopuje poměrně tlustý rámeček. Není to však nic, co by bylo doslova překážkou. Kvalita zobrazení je špičková a na AMOLED displeji uvidíte bez problému vše potřebné. Jas se přizpůsobuje aktuální světelnosti nebo lze manuálně nastavit. Co se týče velikosti, Galaxy Watch Active jsou spíše zaměřené na užší zápěstí, protože se nabízí v jedné velikosti a na širším zápěstí by určitě nevypadaly tak dobře. Co se týče řemínku, ten je ze silikonu, je pohodlný na nošení a nikde vás nic netlačí. Celkové ovládání je jednoduché a intuitivní. Mezi jednotlivými aplikacemi přepínáte gesty zleva doprava. Informační lištu s různými nastaveními poté najdete, když prstem přejedete odshora dolů. Umístění aplikací zase změníte, pokud prst podržíte na displeji, takže vše jde přizpůsobit preferencím uživatele.

Galaxy Watch Active jako sportovní doplněk?

Jak z názvu už vyplývá, tyto hodinky se zaměří na aktivitu běžného dne. Najdeme v nich tedy různé sportovní režimy. Od chůze, běhu, kola, po plaváni či dokonce veslování. Je jich tam opravdu hodně, takže každý najde to své. Já jsem si tam ty své našel. Na každý den čekají tři cíle, které vás mají motivovat k denní aktivitě, které zahrnují spálené kalorie, počet odcvičených minut nebo aktivita po hodině. Poslední zmíněná možnost se mi líbí, protože vás hodinky upozorní a můžete si vybrat ze tří variant, které provedete jako rozcvičku: zkroucení trupu, protažení nahoru nebo dřepy, což mi přijde mnohem lepší než minuta stání a popocházení.

Samsung Galaxy Watch Active na zapesti s pozastavenym cvicenim

Kromě aktivity také hodinky měří neustále srdeční tep a úroveň stresu, takže pokud to sami nepoznáte, hodinky vám to prozradí. Kromě toho dokáží sledovat i spánek, ale tuto funkci jsem pouze zkoušel ze zvědavosti, a potom už jsem s nimi nespal. Nejsem toho názoru, že by se s hodinkami na ruce mělo spát. V tomto ohledu bych nejspíš dal přednost jinému zařízení. Všechny údaje poté najdete v aplikaci Samsung Health, kam se nemusí propsat okamžitě, obzvlášť co se spánku týče.

Galaxy Watch Active jako prodloužená ruka iPhonu

Kromě výše zmíněných funkcí pro sport a aktivitu, nabízí Galaxy Watch Active ještě spoustu dalších možností. Na dosah tak máte třeba aktuální počasí nebo oznámení z iPhonu. Vše, co se promítne na vašem zařízení, máte i na zápěstí. Bohužel hodinky ve spojení s iOS neumožňují odesílat text, natož ho třeba diktovat. U oznámení poté můžete i jednotlivé notifikace blokovat. Pokud tedy chcete omezit příjem informací na minimum, tak je to možné a v případě otravných sociálních sítí i žádoucí. V případě, že si to rozmyslíte, vždy lze blokaci zrušit.

Samsung Galaxy Watch Active na zapesti se zapnutym cifernikem

Hodinky nedisponují reproduktorem, a tudíž nejsou vhodné k volání, ačkoliv mikrofon obsahují. Příchozí hovor s ním však můžete zvednout. Notifikace vám dorazí a hodinky zavibrují, což preferuji oproti zvukovému oznámení. Poté už záleží jenom na vašich preferencích, neboť nejsem moc velký fanoušek volání a diktování zpráv venku.Najde se tu i hlasový asistent Bixby, kterého využijete pouze v angličtině a zvládne základní úkony jako zahájení vybraného cvičení až po aktuální počasí. Popravdě, vůbec jsem jej nevyužíval. V případě, že často hledáte váš iPhone, můžete jej skrze hodinky prozvonit a snadno ho najít. Tuto funkci už jsem několikrát využil.

Co byste ještě měli vědět?

Chytré hodinky disponují voděodolností a můžete s nimi klidně plavat (Samsung udává voděodolnost do 50 metrů, avšak je potřeba myslet na to, že se jedná o laboratorní test). Nabízejí připojení k Wi-Fi a disponují interní pamětí 4 GB, které budou sloužit nejen na aplikace, ale i multimédia. Skrze počítač do nich můžete nahrát fotografie či hudbu. Tu poté můžete poslouchat. Co se týče cvičení, Galaxy Watch Active automaticky rozpoznají chůzi a běh během chvilky. Pokud si nastavíte jakoukoliv aktivitu a třeba jí na chvíli přerušíte, hodinky tuto situaci vyhodnotí a sami pozastaví a budou pokračovat v měření, dokud nerozpoznají, že v ní pokračujete.

Apple Watch vs Samsung Galaxy Watch Active

Smartwatch od Samsungu jsem porovnával hlavně se svými Apple Watch Series 4, které využívám každý den a jsem s nimi spokojený. Sportovně však musím přiznat, že i Galaxy Watch Active mají leccos do sebe. Například co se týče detekce cvičení, obě zařízení vám po deseti minutách vykonávání aktivity nabídnou spuštění příslušného cvičení. Apple Watch nabídnou rovnou režim cvičení, zatímco Galaxy Watch Active upozorní na zdravé tempo, takže by se zde dalo říci, že zde Galaxy Watch mírně pokulhávají. V případě, že přestanete chodit či běhat, hodinky z dílny Samsungu přestanou tuto činnost evidovat po minutě (v případě ručního spuštění cvičení téměř okamžitě), zatímco ty od Applu až po pěti minutách. Zde tedy mají navrch hodinky od Samsungu.

Tep změří rychleji hodinky od Samsungu

Co se týče měření vzdálenosti, zde je jen drobná odchylka. Galaxy Watch Active naměří o pár metrů více než Apple Watch S4, takže se dá hovořit o remíze. V případě měření tepu přesnou hodnotu lépe a rychleji ukazují hodinky od Samsungu, respektive jí ukazují “na první dobrou”. Apple Watch se na jejich hodnotu dostaly až po chvilce.

Rozhodně Apple Watch Series 4 nabízí více funkcí, a to převážně z toho důvodu, že jsou se systémem propojeny. Pokud však pomineme takové funkce, jako je odepisování na zprávy nebo telefonování, tak jsou Galaxy Watch Active určitě stejně dobré, ne-li ve sportovních aktivitách lepší. Na druhou stranu si ale s nimi samozřejmě neodemknete MacBook, nezaplatíte s nimi přes Apple Pay, nezvládnete jimi ovládat na dálku fotoaparát či televizi a další spousty věcí, které zkrátka umí jen a pouze Apple Watch díky provázanosti s ostatními jablečnými systémy. 

Celkové dojmy závěrem

Musím uznat, že Samsung Galaxy Watch Active mě opravdu zaujaly. To, co mě tolik štve na Apple Watch, tady funguje mnohonásobně lépe a nemohu si stěžovat. Hrozně moc mě bavil kruhový design a absenci zvuku jsem vůbec nepostrádal. Co mi přijde jako negativum je určitě nemožnost si hodinky zamknout na PIN nebo obecně jakýmkoliv jiným způsobem. Přeci jen je to věc za několik tisíc korun a člověk neví, kdy je může ztratit nebo o ně jiným způsobem přijít, takže v tomhle ohledu musíte být ostražití. Jinak jsou chytré hodinky z dílny Samsungu opravdu skvělým společníkem pro každodenní aktivitu a za cenu 5 990 Kč toho nabídnou opravdu dost. Záleží potom na každém jednotlivě. Každý má totiž jiné požadavky a preference. Kdybych měl tedy odpovědět na otázku z úvodu, zda se dokáží smartwatch od Samsungu s Apple Watch rovnat, řekl bych, že v některých věcech ano – ba co víc, pár věcí je u nich dle mého názoru lepší. Otázka však je, zda je těch pár věcí lepších o tolik, že by vás místo ke koupi Apple Watch přesvědčily právě ke koupi samrtwatch od Samsungu. Na tuto otázku si ale musí odpovědět každý sám podle svých preferencí. 

Pokud se navíc u Mobil Pohotovosti zaregistrujete zde, na tyto hodinky získáte slevu 1000 korun. Vyjdou tak doslova na hubičku.

Dnes nejčtenější

.