Zavřít reklamu

Na internetu se momentálně řeší plno skandálů. V posledních dnech a týdnech bylo zjištěno, že největší společnosti světa, jako je například Facebook, Google, Microsoft, ale dokonce i Apple, poslouchají hlasové příkazy, které zadáte jejim asistentům. V případě Facebooku se navíc objevily zprávy o tom, že odposlouchává vaše hlasové zprávy, a to jsem se ještě nezmínil o nesprávném zacházení s osobními daty. V těchto problémech je nejvíce namočený Facebook a i přesto, že většina společností od svých sledovacích praktik upouští, tak si pořád myslím, že jsou všechny tyhle kauzy pouze špičkou ledovce. Není tak divu, že se uživatelé mobilních zařízení stávají obezřetnějšími a občas možná i paranoidními.

Apple, Google, Facebook a další…

Jablečná společnost se rozhodla, že se proti nesprávnému zacházení s osobními daty a údaji pokusí bojovat. V iOS 13 se tak objeví opatření proti sledování polohy a další nastavení, která si budete moci přizpůsobit. Jak už jsem ale zmínil, tak se jedná o pouhou část ledovce. Většina z nás totiž nemá ani nejmenší ponětí o tom, jaká a hlavně kolik dat o nás největší společnosti světa mají. V případě Googlu jsou to například informace o kompletní historii vyhledávání, o používaných aplikacích, anebo třeba také o tom, co vyhledáváte na YouTube. Všechny tyto informace si o vás Google pěkně seřazuje a ukládá. Podle nich si poté vytvoří jakýsi profil, pomocí něhož dokáže přesně cílit reklamy. Veškerá data o vaší aktivitě si můžete stáhnout, ale k čemu by vám stažený soubor byl, když bude sbírání dat i nadále pokračovat.

Souvisejíci

Co se týče Facebooku, tak asi ani není třeba říkat, že právě tato společnost o vás ví nejspíše úplně všechno, co vědět může. Ví o všech zprávách, které si posíláte, o všech zaslaných souborech, kontaktech, hlasových zprávách a další. Zároveň se nedávno objevila zpráva o tom, že určitý tým Facebooku si všechny hlasové zprávy postupně přepisuje. Podle vyjádření je to kvůli zlepšení umělé inteligence. Kde je ale pravda – to už se my nedozvíme. A i kdyby zase nějaká kauza pukla, tak má Facebook určitě v účetnictví odložených několik miliard dolarů na zaplacení případných pokut.

Aplikace – dobrý sluha, špatný pán

V App Storu je k dispozici nespočet různých aplikací, které mohou sloužit pro vzdělávání, zabavení, či například navazování kontaktů s jinými lidmi. Nespočet z těchto aplikací je však určeno především pro špehování všeho, čeho se na vašem mobilním telefonu dopustíte. Aplikace, která se na první pohled může jevit jako naprosto parádní, může mít i stinnou stránku – opět tedy můžeme ku příkladu využít Facebook. Aplikace, které slouží ke špehování, lze na iPhonu a iPadu poznat celkem jednoduše. Když si totiž stáhnete novou aplikaci a poprvé ji spustíte, tak na vás vyskočí několik notifikací, které vás prosí o potvrzení přístupu ke kameře, mikrofonu, kontaktům a dalším informacím. Většina uživatelů tyto notifikace ani nečte a automaticky potvrdí vše, co je po nich požadováno.

Pojďme se ale podívat na příklad v praxi. Stáhnete si aplikaci, která má sloužit na úpravu fotek, které poté můžete například publikovat na Instagram. Po spuštění se vám zobrazí notifikace, které vás žádají o přístup k fotkám, kameře, mikrofonu, kontaktům, a také k vaší lokaci. K čemu bude sloužit aplikaci pro úpravu fotek mikrofon, kamera, či lokace? Řeknete si, že možná k ničemu – opak je ale pravdou. Přesně tohle je to, co vývojáři potřebují ke špehování. Pokud se tedy příště rozhodnete pro stažení nějaké aplikace, tak při prvním spuštění zadržte a přečtěte si, co vlastně povolujete. Hlavní je používat u povolování selský rozum, viz příklad výše.

Jak zpětně proti takovým aplikacím bojovat

Pokud jste se nyní uvědomili a chcete se zeptat, zdali můžete nějakým způsobem proti sledování i zpětně bojovat, tak je odpověď následující – ano, můžete, je to ale o něco složitější, než když jednoduše při prvním spuštění aplikace určité věci nepovolíte. Nyní je nutné, abyste si aplikaci po aplikaci prošli nastavením a popřípadě některé funkce, které po vás aplikace požaduje, deaktivovali. Učinit tak můžete jednoduše tak, že přejdete do nativní aplikace Nastavení, kde sjedete níže a otevřete sekci s názvem Soukromí. Zde už si stačí rozkliknout jednotlivé sekce a pomocí přepínačů nastavit, zdali budou mít k určité funkci či službě přístup, či nikoliv. Některé zdroje na internetu dále uvádí, že byste měli také využít speciálních aplikací pro analýzu aplikací, které vás mohou sledovat – dle mého názoru je tohle ale špatná volba. Jednak instalujete další aplikaci a jednak tato aplikace neudělá nic víc, než vy v nastavení.

Závěr

Co říct na závěr? Asi snad jen to, abyste používali selský rozum a instantně nepovolili všechno, co po vás aplikace vyžadují. Pokud stahujete aplikaci na fotky, je blbost povolovat aplikaci využití mikrofonu, apod. Úplnému sledování se asi nevyhneme naprosto nikdy a je víceméně jasné, že se velké společnosti světa budou neustále snažit o špehování svých uživatelů za účelem správného cílení reklam. Jste ze všech kauz paranoidní už i vy? Přišlo vám někdy, že když jste někde venku s kamarádem prohodili pár slov o určité věci, tak se vám začaly zobrazovat reklamy, které s touto vyslovenou věcí souvisí? Dejte nám všechny vaše postřehy vědět do komentářů.

Dnes nejčtenější

.