Zavřít reklamu

Je to pár dní zpět, co se roztrhl pytel s „kampaní“ #deletefacebook, kdy několik známých celebrit smazalo nejen svůj facebookový profil, ale i facebookové profily veškerých svých firem. Příkladem nám může být například Elon Musk, který se rozhodl smazat jak svůj vlastní osobní Facebook, tak také své facebookové stránky Tesly a SpaceX, které měly nespočet příznivců.

Celá tato kampaň vznikla kvůli úniku osobních dat téměř 50 milionů lidí z Facebooku. Dle mého názoru je takové počínání vcelku ukvapené, jelikož si myslím, že o nás soukromé data sbírá nejen Facebook, ale v dnešní době už skoro každá stránka, kterou navštívíme – a v mnohých případech o tom ani nevíme. Úplně nejlépe to dle mého názoru vystihla redaktorka z našeho týmu, která na tuto kauzu reagovala následovně – cituji:

„Osobně tu kauzu ani nijak extra nesleduji, ale podle mě to, že nějaká firma získala osobní data k 50 milionům účtů je jen zlomek toho, co se na internetu děje. Kdo ví, kdo všechno naše data sbírá v takovém množství…“

A mně nezbývá nic jiného, než s tímto názorem jen a jen souhlasit. Samozřejmě nechci nikomu tento názor vnucovat – každý máme na tuto kauzu individuální pohled a záleží jen na vás, ke které straně se připojíte. Dnes tady ale nejsme od toho, abychom uvažovali nad tím, jaké všelijaké stránky o nás sbírají data. Tak trochu jsem této kauzy využil a napadlo mě, že bychom si v jednom z návodů mohli ukázat, jak zjistit, co vše o nás doopravdy Facebook ví. Lze to zjistit velice jednoduše – jak na to se dozvíte v dalším odstavci.

Jak zjistit, co o nás Facebook ví

Vše, co k tomu potřebujete, je počítač – buď s macOS nebo s Widnows. Postup se v tomto případě neliší. Přejdeme na stránku facebook.com a v případě, že ještě nejsme přihlášení, přihlásíme se. Poté klikneme v pravé horní části okna na malou šipečku, která rozevře okno s možnostmi. Z těchto možností vybereme předposlední možnost, a to Nastavení. V nastavení zůstaneme v Obecných a všimneme si úplně poslední nenápadné možnosti Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku, na kterou klikneme. Facebook nás poté přesune k archivaci – zde stačí stisknout tlačítko Spustit archivaci. Vyskočí na nás okno s upozorněním, že tento proces bude nějakou dobu trvat, a že nás Facebook po dokončení archivace požádá o ověření totožnosti. Po kliknutí na Spustit archivaci se zobrazí poslední okno, které informuje o započatí shromažďování informací a oznamuje nám, že po dokončení archivace bude soubor s daty zaslán na určitou e-mailovou adresu.

Po kliknutí na OK vám na e-mail přijde zpráva s potvrzením, že započala archivace. V e-mailu mimo jiné stojí opět to, že nás Facebook bude žádat o ověření totožnosti, a že odkaz, který nám Facebook pro stažení souborů stáhne, bude z důvodu bezpečnosti aktivní jen několik dnů. Jak tento e-mail vypadá v celém znění se můžete podívat níže:

oznameni_archivace_fb

Poté, co pro vás Facebook vaše data přichystá (v mém případě to trvalo 50 minut), vám přijde e-mail. Pokud používáte G-Mail, je nutné, abyste si zobrazili všechny zprávy, jelikož algoritmus od Googlu přesouvá zprávy od Facebooku do skupiny sociálních sítí, a tak je v doručených neuvidíte. V e-mailu stojí informace o tom, že je soubor připravený, že obsahuje soukromé informace a další. Úplně na posledním řádku je odkaz, který nás převede na stránky Facebooku, na kterých už si jednoduše můžeme naše soubory stáhnout pomocí tlačítka Stáhnout archiv. Jak už nás předem Facebook upozornil, musíme se autorizovat – proto budeme muset zadat heslo. Po zadání hesla klikneme na modré tlačítko Odeslat. Prohlížeč se nás zeptá, kam chceme náš soubor uložit a poté započne stahování. Osobně působím na Facebooku od roku 2009 a stáhl se mi soubor ve formátu ZIP, který má úctyhodných 3,9 GB.

Co se nachází ve staženém souboru?

Až mě zamrazilo. Celý archiv ve formátu ZIP se mi rozbaloval asi patnáct minut. Už když jsem se díval, jaké soubory se postupně rozbalují, většinou převažovaly soubory s příponou JPG nebo MP4, což jsou fotky a videa. Po dokončení rozbalování jsem se rozhodl složku s daty otevřít a nestačil jsem se divit. Celá má složka má přes 23 tisíc souborů. Pro jednoduché pohybování mezi všemi těmi informaci slouží soubor index.html, který se nachází v kořenu složky a můžeme ho otevřít pomocí internetového prohlížeče.

Je opravdu zvláštní sledovat to, co všechno se zde nachází. Všechny obrázky které jste kdy poslali, videa, přílohy, veškeré vaše fotografie, které jste na Facebook nahráli. Co mě ale zarazilo skoro ze všeho nejvíce, bylo to, že jsem zde našel i staré zprávy, které jsem už dávno vymazal. Kdybych vám měl popisovat, co všechno se zde nachází, byl bych tady asi opravdu, ale opravdu dlouho. Abyste si mohli představit, jak celé takové prostředí vypadá, můžete se podívat do galerie níže.

Osobně jsem doopravdy nečekal, že toho bude tak moc. Ale přece jen mi to dává smysl – vždyť vše, co si přes Facebook posíláme nebo postujeme, se musí někam uložit. A kam jinam by se všechny tyto soubory měly ukládat, než na servery právě Facebooku? Koneckonců bychom i měli být rádi, že nám Facebook dá vůbec možnost naše vlastní soubory stáhnout. Vše, co bylo potřeba, jsem vám už řekl a mně nezbývá nic jiného, než jít studovat celou mou facebookovou „kariéru“.

facebook-76536_1920

Související články

Dnes nejčtenější

.