Zavřít reklamu

Pokud využíváte váš Mac či MacBook naplno, tak jistě při vyplňování formulářů a dalších textových dokumentů používáte klávesu TAB. Často ji také můžete využít tehdy, kdy na webu zadáváte vaše přihlašovací jméno, a poté se rychle chcete přesunout do druhého políčka pro zadávání hesla. Ve formulářích a textových dokumentech však funkčnost klávesy TAB ve výchozím nastavení končí. Pokud jste například přešli z konkurenčního operačního systému Windows, tak jistě víte, že se s klávesou TAB můžete přesouvat prakticky úplně kdekoliv v systému. V defaultním nastavení macOS tohle však udělat nelze. Pokud se chcete dozvědět, jakým způsobem můžete klávesu TAB pro celý systém aktivovat, tak si rozhodně přečtěte tento článek až do konce.

Aktivace klávesy TAB pro celý systém

Pokud jste se rozhodli, že byste si chtěli možnost přepínání pomocí klávesy TAB v celém systému alespoň vyzkoušet, tak se nejdříve přesuňte do předvoleb systému. To učiníte tak, že v levém horním rohu obrazovky kliknete na ikonu nakousnutého jablka. Z rozevíracího menu už pak jen stačí vybrat možnost Předvolby systému… Po stisknutí této možnosti se zobrazí nové okno, ve kterém se přesuňte do sekce s názvem Klávesnice. Poté je nutné, abyste se překlikli v horním menu do záložky Zkratky.  Zde už pak stačí ve spodní části okna zaškrtnout možnost s názvem Používat navigaci z klávesnice k přepínání mezi ovládacími prvky. Ve starších verzích macOS se tohle políčko může lišit – namísto zaškrtávacího políčka se zobrazí dvě možnosti, kde je nutné zvolit druhou možnost (viz galerie).

Souvisejíci

Jakmile tuto funkci aktivujete, tak už se kdekoliv systému, včetně ovládacích prvků, můžete přesouvat pomocí klávesy TAB. Pro přesunutí dopředu tedy stačí stisknout TAB, pokud se chcete vrátit zpět, tak stačí stisknout klávesu Shift + TAB. Osobně je dle mého názoru tato funkce naprosto parádní, jelikož pokaždé nemusíte brát do ruky myš, abyste se přepnuli do jiného pole, či jiné části systému. Využívání Macu na maximum tkví v používání klávesnice a klávesových zkratek a tohle je jedna z možností, která se pro zvýšení efektivity a rychlosti rozhodně hodí.

Související články

Dnes nejčtenější

.