Zavřít reklamu

Možná jste si všimli, že když komukoliv pošlete na webové verzi Facebooku odkaz do chatu, a poté jej otevřete, tak se v poli pro URL adresu neobjeví pouze ona adresa, ale také parametr fbclid. Ten se nachází vždy na konci URL adresy a na první pohled se může jednat o spleť různých písmen a číslic. Pro Facebook je to však další skvělá metoda, pomocí které může dále sledovat své uživatele. A když říkám, že je prospěšná pro Facebook, tak je doopravdy prospěšná jen a jen pro něj a pro nikoho jiného. Parametr fbclid totiž dokáže udělat nepořádek například v Google Analytics, dále dokáže uškodit pro SEO a celkově je poté URL adresa dlouhá a nezapamatovatelná. Co tedy ten parametr fbclid je a proč jej začal Facebook používat?

Co je to parametr fbclid?

Jednoduše řečeno se jedná o část URL odkazu, kterou Facebook přidá za každý odkaz, který pochází z Facebooku. Tento parametr Facebook poté využívá k tomu, aby mohl sledovat, co děláte na dalším webu, na který jste se přesunuli. V praxi to může fungovat například tak, že pokud se přesunete z Facebooku na stránky věnované Applu, tak Facebook okamžitě ví, že vás zajímá Apple. Dále také sleduje, co si na stránce prohlížíte. Všechny tyhle data poté slouží především k tomu, aby se vám na Facebooku zobrazovaly relevantní reklamy. Osobně si myslím, že však Facebook tyto data používá i k dalším věcem. Společnost v čele s Markem Zuckerbergem už několikrát doplatila na špatné zacházení s osobními daty uživatelů. Vždy však řekla, že se polepší a onu „ránu“ zamázla tučnou pokutou.

Jak se parametru fbclid zbavit?

Záleží, v jaké oblasti se parametru snažíte zbavit. Nejčastěji tak nejspíše činíte v Google Analytics. Pokud totiž vlastníte nějakou stránku a uživatelé se na ni přesunou pomocí různého parametru fbclid, tak se rázem z jednoho odkazu na hlavní stránku může stát stovky různých odkazů, které Google Analytics zmatou. V Google Analytics však naštěstí existuje jednoduchá možnost, pomocí které můžete parametr fbclid z URL adres vyloučit. Stačí si otevřít administrátorský panel, kde se přesuňte do nastavení. Zde poté do políčka pro vyloučení parametrů stačí zadat právě fbclid. V některých ostatních případech však oprava tak jednoduchá být nemusí. Často musíte kvůli dalšímu vymyšlenému sledovacímu zařízení tvořit různé programy či scripty, které dokáží parametr fbclid odstranit. Facebook sice tento parametr začal používat již minulý rok, i přesto jsem si však na něj stále nezvykl a ani nezvyknu. Nebojím se ho označit za další svinstvo, které Facebook vytvořil.

Co bude následovat?

Souvisejíci

Je velice nepravděpodobné, že by se Facebook rozhodl parametr fbclid v URL odkazech odstranit. Nám, jakožto uživatelům, tak nezbývá nic jiného, než s ním stále zápasit. Osobně si ale myslím, že tohle je pouhý začátek a v budoucích letech se objeví kupa dalších sledovacích zařízení, o kterých nebudeme mít ani nejmenší tušení. Myslím si však, že uživatelům již pomalu začíná docházet trpělivost a mnozí z nich už přichází na to, že Facebook ani nejmenší náhodou neslouží ke spojování lidí, nýbrž k jejich sledování a cílení reklam. Uvažovali jste už někdy o tom, že byste si Facebook zrušili a začali používat jinou alternativu? V redakci jsme se víceméně shodli na tom, že kdybychom nebyli prací na Facebooku fixovaní, tak už jej dávno nemáme. Jak to cítíte vy? Dejte nám to vědět do komentářů.

Související články

Dnes nejčtenější

.