Zavřít reklamu

Přestože Apple věnoval představení iOS 13 a iPadOS, tedy mírně upravené verzi iOS 13 pro iPady, na úvodní Keynote letošní WWDC její značnou část, ani zdaleka nepředstavil vše, co do nového systému napěchoval. Není se však příliš čemu divit. Novinek je totiž tolik, že je Apple stále vkládá do nových a nových bet, přestože by jeden čekal, že se bude věnovat už spíš jen optimalizaci systému. Pokud byste však čekali, že poslední přidané novinky jsou nezajímavými drobnostmi, jste na omylu. 

Beta testerům iOS 13 se podařil v systému objevit jakýsi “poznámkový cenzor”, který hlídá to, co píšete rukou do Poznámek. Pokud se uživatel vyjadřuje slušně a gramaticky správně, autooprava a cenzor jej na nic neupozorní. Pokud však uživatel do ručně psaného textu napíše ostřejší sprostá slova jako „f * ck“ či „sh * t“, cenzor zasáhne a navrhne opravu ve formě smazání právě onoho inkriminovaného výrazu. Cenzura je zatím funkční pouze na iPhonech nastavených na US region a funguje de facto jako pokročilejší našeptávání. Zajímavé je i to, že méně hanlivá slova nechává bez povšimnutí.

ipad cenzura

Je poměrně zajímavé a možná i úsměvné, že se Apple rozhodl podobné vylepšení do iOS 13 a iPadOS přidat. Přeci jen, když už se pro napsání sprostého slova uživatel jednou rozhodne, asi jeho význam už moc dobře zná a tím pádem ho nejspíš příliš nezasáhne, když si jej ve svém textu později přečte. S adekvátní reakcí pak musí logicky počítat i od uživatelů, kterým dá takto napsaný text přečíst. Ale kdo ví. Třeba má Apple pocit, že se některá tvrdší sprostá slova používají skoro tak často jako ta snesitelnější a mnozí uživatelé už mezi nimi prakticky nevidí rozdíl, tak se je snaží tímto prvkem opět nasměrovat správným směrem. 

Související články

Dnes nejčtenější

.