Zavřít reklamu

Americký server The Information přinesl informaci o chystané novince v iOS 13, která zvýší ochranu soukromí uživatelů, za cenu potenciálního zhoršení kvality některých aplikací. V nadcházející verzi iOS dojde ke změnám procesů na pozadí, které mají na starosti zejména komunikační aplikace.

Změna se dotkne především aplikací jako je WhatsApp nebo Messenger. Jejich vývojáři budou nuceni své aplikace předělat tak, aby fungovaly v souladu s novými nastaveními iOS 13. Ten totiž změní dosavadní fungování PushKIT VoIP API, které se stará o to, že jsou komunikační aplikace neustále na příjmu, i když jsou na pozadí, nebo leckdy zcela vypnuté.

Dlouhotrvající problém

Apple má se současným stavem problém v tom ohledu, že aplikace využívající PushKit VoIP API operují s prostředky, které jsou neustále aktivované a běží na pozadí operačního systému. V tomto režimu fungování se zjednodušeně starají o to, aby uživatel dostal notifikaci o příchozí zprávě/hovoru přesně v moment, kdy dojde k jejímu doručení. Apple však není schopný v plné míře kontrolovat, co všechno tyto procesy na pozadí dělají. Mohou tak například poslouchat dění okolo zařízení či sbírat různá data.

Když Apple z iOS odstraní možnost používat podobné procesy, rozhodně se zvýší potenciální míra ochrany uživatelů. V praxi to však bude také znamenat, že komunikační aplikace nebudou fungovat „v reálném čase“ tak, jak fungovaly doposud. A právě to je nyní největším problémem, který musí vývojáři těchto aplikací vyřešit – jak zajistit, aby aplikace nově fungovaly v souladu s novou změnou, ale zároveň si zachovaly co největší úroveň použitelnosti.

Některé aplikace (například WhatsApp) využívaly tyto procesy na pozadí k více účelům – například k šifrování komunikace. To teď nebude možné a o to větší zásah do fungování aplikace jako takové nová změna je. Pro vývojáře je PushKit API očividně velmi důležité. Například Facebook jej ve své aplikaci nechal i po oddělení Messengeru. V jeho případě je přítomnost tohoto protokolu logická, v případě aplikace Facebook už na první pohled nikoliv. To budí dojem, že použití těchto prvků nemuselo vždy sloužit jen k tomu, co společnosti jako Facebook deklarovaly. Apple na chování Facebooku přišel a donutil API z aplikace Facebook odstranit.

Související články

Dnes nejčtenější

.