Zavřít reklamu

O tom, že by se kalifornský gigant měl uchýlit k využití svých vlastních procesorů u jablečných počítačů, se spekuluje již několik měsíců, ne-li let. Momentálně dodává pro všechny Macy a MacBooky procesory Intel, který to však v poslední době nemá vůbec jednoduché. Je očividné, že jeho přímý konkurent v podobě společnosti AMD, je v současnosti o dost lepší, a to jak svým marketingem, tak hlavně využitím technologií. Intel navíc často nedodržuje sjednané termíny a často tak musí docházet k odkládání zařízení, které mají disponovat právě procesory nové generace.

Možná právě proto se Apple rozhodl pro vývoj svých vlastních procesorů. Nic ale není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Jablečné procesory by sice mohly jak pro Apple, tak pro koncové uživatele přinést spoustu výhod, ale jak už to tak ve světě bývá, tak všechna pro mají také svá proti. Pojďme se tedy v tomto článku společně podívat na to, co všechno by nám vlastní procesory od Applu přinesly – a to jak toho pozitivního, tak negativního.

Vyšší rychlost, výkon a výdrž baterie

Souvisejíci

ARM-procesory, které by se mohly objevit v budoucích Macích a MacBoocích, by zajisté nabídly vyšší rychlost a lepší výdrž baterie. Zároveň je známo, že ARM čipy dokáží produkovat o mnoho méně tepla, než klasické čipy. Tímto bychom se tedy mohli zbavit častého přehřívání MacBooků, především tedy v letních teplotách. O výkon by nebylo nouze – stačí se podívat na současně nejlepší procesory v jablečných telefonech s označením A12 Bionic. Tento procesor se dokáže po některých stránkách rovnat i klasickým desktopovým procesorům. Pokud by se Applu tyto ARM čipy podařilo ještě více zdokonalit, tak právě výkon, rychlost a výdrž baterie by byly tou největší výhodou.

Nefunkčnost některých aplikací

Je dost možné, že aplikace byste si mohli stáhnout jen a pouze z App Storu.

Možná si pamatujete na razantní krok, kdy se Apple rozhodl pro ukončení podpory všech 32 bitových aplikací. Učinil tak předem kvůli bezpečnosti a kvůli tomu, že 32 bitové procesory už se jednoduše nepoužívají. S aplikacemi by však mohl přijít problém i při využití vlastních ARM čipů. Většina aplikací by totiž musela být přeprogramována, což je velice riskantní a dá se říct i obtížné jak pro vývojáře, tak pro uživatele. Zároveň by Apple získal větší moc nad všemi aplikacemi, které by byly pro macOS k dispozici a je dost možné, že aplikace byste si mohli stáhnout jen a pouze z App Storu. Na jednu stranu je tohle super pro bezpečnost, na stranu druhou by zase mohli uživatelé přijít o nějaké jiné populární programy.

Nižší ceny

Souvisejíci

Intel dodává své procesory na velkou část trhu. Vzhledem k tomu, že jsou tyto procesory „osvědčené“, tak si u nich může Intel nastavit svou vlastní cenu, která je často velice vysoká. Pokud by se Apple rozhodl pro nasazení svých vlastních procesorů, tak by došlo pro snížení celkových nákladů na výrobu všech jablečných počítačů. S tím by se také mohlo pojit celkové snížení ceny pro uživatele. Za několik let by tedy mohly být Macy a MacBooky o dost levnější, než doteď.

Apple hraje dostihovou hru

Jablečná společnost v poslední době udělala obrovské kroky k tomu, aby mohla své vlastní procesory nasadit co možná nejdříve. Bohužel, dlouholetá zkušenost Intelu je jednoduše k nezaplacení a Apple stále v tomto směru ztrácí. Jablečná společnost prozatím nemá k dispozici ani fabriky, které by se o výrobu procesorů mohly postarat. Kalifornský gigant je tak spíše v tomto směru stále začátečník a bude nějakou dobu trvat, než se dostane na konkurenceschopnou úroveň. Zároveň nikde není napsáno, že ani po několika letech, kdy se začnou první procesory od Applu objevovat v jeho počítačích, bude vše bez problému.

ARM procesory jsou bezpečnější

Souvisejíci

Současně procesory ARM, které tepou v iPhonech, jsou velice bezpečné, a to se o těch od Intelu říct nedá. Jen tento rok se internetem prohnalo několik zpráv, ve kterých byla detekována zranitelnost procesorů od Intelu – od Spectre, přes Meltdown, až po ZombieLoad. Jablečné procesory řady „A“ jsou o mnoho bezpečnější a je velice těžké je prolomit. Když k tomu připočtete ještě další ochrany, které kalifornský gigant do svých produktů přidává, tak je naprosto jasné, že v otázce bezpečnosti jsou tyto procesory na první příčce.

Je to risk a mnoho věcí může skončit špatně

macOS by klidně mohl skončit bez aplikací.

Jablečné ARM procesory by mohly způsobit neplechu v současných aplikacích, o tom už víte. Jsou tady ale další věci, které mohou skončit špatně. Vzhledem k tomu, že by po vzoru iOS nebylo možné instalovat aplikace jinak, než z App Storu, tak by se vývojáři mohli na vývoj úplně „vykašlat“. Otevřená komunita s mnohými programy by tak byla rázem fuč a macOS by klidně mohl skončit bez aplikací. Nasazení ARM procesorů by mohl být risk i po stránce grafického výkonu. Jablečná společnost se s Intelem bude nejspíše loučit jen velice těžko.

Apple se vyhne zpožděním

Souvisejíci

Intel zaostává, to už jsme si řekli v úvodu. Zaostává však jak v technologiích, tak také v dodávání procesorů. Právě tohle jsou dva hlavní důvody, kvůli kterým se jablečná společnost rozhodla pro vývoj svých vlastních procesorů pro Macy. Apple má často konference s novými produkty naplánované dlouhou dobu dopředu. Když tedy Intel slíbí, že s dostatečným předstihem dodá procesory pro tyto nové produkty, ale nestane se tak, tak je Apple jednoduše v pasti. Díky vlastním procesorům by tak jablečná společnost měla o mnoho větší kontrolu nad nasazením nových technologií do svých počítačů.

Závěr

Ať už tohle téma týkající se procesorů dopadne jakkoliv, tak si osobně myslím, že si Apple nedovolí do světa svým zákazníkům vypustit něco, co nefunguje. Jednak by si tím pošpinil své jméno, a jednak by určitě ztratil mnoho svých uživatelů. Je naprosto jasné, že si vedení Applu všechny tyto kroky dlouho dopředu rozmýšlí a doufejme, že i v tomto případě se kalifornský gigant rozhodne správě. Koupili byste si Mac, na který byste mohli kvůli bezpečnosti nainstalovat jen ty aplikace, které by se nacházely v App Storu? Dejte nám to vědět do komentářů.

Dnes nejčtenější

.