Zavřít reklamu

Závěr uplynulého týdne nebyl pro Apple zrovna veselý. Americký prezident Trump totiž znenadání oznámil, že od 1. září začnou platit nová cla na zboží dovážené z Číny, mezi které se řadí i některé produkty Applu včetně iPhonů či iPadů. Cla však neměla být podle mnohých analytiků špatnou zprávou jen pro Apple, ale i pro americké jablíčkáře. Právě ti totiž měli na jejich zavedení doplatit nejvíce, jelikož analytici předpovídali navýšení cen. To ale podle Ming-Chi Kua, tedy pravděpodobně nejpřesnějšího analytika zaměřeného na Apple, nehrozí. 

Podle Kua se Apple na krok Trumpa, který cly vyhrožoval již skutečně dlouhou dobu, dostatečně připravil a proto ve střednědobém horizontu s cenami svých produktů na americkém trhu hýbat nebude. Díky přípravě by totiž měl být schopen cla bez větších problémů “dotovat”. Doplácet na Trumpa ale kalifornský gigant nebude chtít příliš dlouho a tak zintenzivní snahu přesunout dodavatelský řetězec vyrábějící produkty pro USA mimo Čínu. Už do dvou let by pak měla být mimočínská produkce většiny Apple produktů natolik silná, že by měla uspokojit americké poptávce. 

Stěhování Applu z Číny pro něj jednoduché rozhodně nebude. Zatímco například iPhony se již v zahraničí vyrábět snaží, v případě Apple Watch byste výrobní fabriky mimo Čínu hledali marně. Kuo je ale přesvědčen, že od roku 2020 budou i jablečné hodinky vyráběny mimo tuto zemi, aby se Apple vyhnul clům s nimi spojenými. Podobný případ jsou i počítače Mac, které jsou však na výrobu relativně složité a tudíž bude jejich výrobní “zabydlení se” v zahraničí vyžadovat více času. Na druhou stranu, v uplynulých týdnech a měsících jsme byli již několikrát svědky změn Trumpova názoru a tudíž se nedá vyloučit ani to, že se situace okolo cel ještě změní – ať už ve prospěch, či neprospěch Applu. 

Související články

Dnes nejčtenější

.