Zavřít reklamu

Přestože je Face ID považováno za budoucnost zabezpečení iPhonů, podle čínských zdrojů neřeklo zatím poslední sbohem ani Touch ID. Apple totiž údajně pracuje na iPhonu určeném speciálně pro čínský trh, který by se právě čtečkou otisků prstů měl pochlubit. Face ID byste na něm však hledali marně. 

Koncept bezrámečkového iPhonu od českého designéra Marka Weidlicha:

Není žádným tajemstvím, že v prodejích iPhonů v Číně se Applu nedaří ani zdaleka tak, jak by chtěl. Svůj podíl na tom má jak cena jeho telefonů, která je vyšší než u konkurence, tak i některé technologie, které jsou u tamních obyvatel oblíbené. Ostatně, právě kvůli oblibě duálních telefonů se Apple rozhodl vloni přinést iPhony s podporou dvou SIM, aby dokázal tamním králům Huawei, Xiaomi a Oppo konkurovat. Jen podpora dvou SIM však ani zdaleka nestačí, což si Apple uvědomuje. Proto se údajně rozhodl zahájit vývoj levnějšího iPhonu určeného pro čínský trh, na jehož výrobě ušetří právě díky odstranění Face ID. To by mělo nahradit Touch ID implementované buď na záda, nebo pod displej. Daleko pravděpodobnější se však zdá v tuto chvíli první varianta, jelikož by byla finančně méně nákladná a právě o to Applu jde. 

V tuto chvíli není o čínském iPhonu k dispozici příliš mnoho informací a je tedy nejasné, kdy a zda vůbec se jej svět dočká. Práce na tomto projektu totiž mohou být ze dne na den ukončeny.  Faktem však je, že o návratu Touch ID se zmiňovali někteří analytici již před nějakým časem a to i ve spojitosti s Čínou, kde je tato zabezpečovací metoda velmi oblíbená. Otázkou však je, jak přesně by Apple tamní trh nastavit a zda by mu tento krok vůbec pomohl. Je totiž zcela jasné, že všichni Číňané vlastnící iPhony by se s takto okleštěným iPhonem nespokojili. Na druhou stranu, pokud by Apple nabízel tento model po boku ostatních iPhonů, nemusel by mít jeho příchod ani zdaleka takový efekt, jak by sám doufal, jelikož by mohl být vnímán spíše jako jakýsi doplněk, nežli produkt, kolem kterého se má celý čínský jablečný svět točit. 

Nezbývá tedy než čekat, jaké kroky na čínském trhu v následujících měsících a letech Apple podnikne. Jedna věc je jistá již nyní – pokud nechce, aby mu tam ujel vlak, musí zde své fungování radikálně změnit. Otázkou je však, jak přesně toho docílit. 

face id iphone x

Související články

Dnes nejčtenější