Zavřít reklamu

TrueDepth kamera zajišťuje u iPhonů a iPadů Pro funkci Face ID, která umožňuje rozpoznávání obličeje v 3D. A jak se nedávno ukázalo, mohl by ji Apple, respektive jeho dodavatelé, vyrábět levněji. Světlo vyzařující prvky jako je osvětlovací iluminátor nebo bodové projektory kamerového systému TrueDepth by mohly v budoucnu profitovat z nového systému difuzoru. Ten by prý mohl přepínat mezi různými režimy pomocí stejné technologie, jakou používají displeje z tekutých krystalů.

Smyslem je vytvořit difuzor s tekutými krystaly

Spousta elektronických zařízení produkuje světlo v různých formách za různými účely. Zatímco některé slouží pouze jako indikátory, jiné jsou „součástí systému“ potřebné k dokončení požadované operace. Příkladem je kamera TrueDepth, kterou Apple osadil iPhone X a novější. Ta využívá jak osvětlovací iluminátor, tak bodové projektory na bázi infračerveného světla, jejichž pomocí vytvoří hloubkovou 3D mapu pro ověření totožnosti. A právě takové prvky jsou obvykle vybaveny nějakou formou optického systému, který je specifickým způsobem využíván pro manipulaci se světlem (např. rozptylování, filtrování nebo zaostřování). Třeba v případě, že chcete světlo rozptýlit, dochází obvykle k fyzické aplikaci průsvitného materiálu na povrch, kterým světlo prochází. Současné metody pro difuzní světlo by sice mohly být vylepšeny, jenomže složitá konstrukce a možné výrobní problémy by mohly vyvolat řadu komplikací.

Apple si nedávno patentoval „Elektronická zařízení s přepínatelnými difuzory“, což naznačuje, že chce využít materiál z tekutých krystalů při výrobě difuzoru. Vložením takového materiálu mezi dva objekty by bylo možné difuzor kdykoliv aktivovat/deaktivovat. V materiálu budou pravděpodobně obsaženy také elektrody připojené jako součást systému pro aktivaci. Ve své nejjednodušší podstatě zabrání difuzor s tekutými krystaly při aktivaci průchodu světla, a po vypnutí (odpojení od proudu) ho naopak propustí. V případě TrueDepth kamery to může znamenat, že bodový osvětlovač a infračervené světlo projdou skrze difuzor z tekutých krystalů bez jakýchkoliv změn. Ten ale zároveň rozptýlí veškeré ostatní světlo, které se „pokusí o průchod“ ve stejnou dobu.

Přestože se jedná zatím jen o patent, už jeho existence potvrzuje, že práce na senzorech pro Face ID ani zdaleka nekončí a co víc – Apple se podle všeho nespokojí ani s jeho menšími úpravami. Od patentu k vytvoření fyzického produktu však vede skutečně dlouhá cesta a těžko říci, zda se Applu vůbec podaří zdolat celá. Většina patentů, které si zaregistruje, totiž nikdy světlo světa nespatří. Ale kdo ví, třeba bude právě tento výjimkou.

Dnes nejčtenější

Další články