Zavřít reklamu

Biometrická autentizace se ve světě stala extrémně populární a dnes ji najdeme téměř v každém smartphonu. Přestože stále kraluje standard v podobě čtečky otisků prstů, Apple nám již v roce 2017 dokázal představit naprostou revoluci – Face ID. Tato technologie je založena na 3D skenu obličeje a dle čísel by měla být daleko bezpečnější, než dosud zažité Touch ID. Problém však nastává v případě dvojčat nebo rodinných příslušníků, kdy může i Face ID selhat a telefon odemknout nesprávnému uživateli.

Tento problém se Apple pravděpodobně chystá řešit, a to poměrně nemalou změnou. Technologie Face ID by podle nově publikovaného patentu, který nese název „Porovnávání podkožních cév v složitých případech,“ měla začít snímat i krevní cévy pod pokožkou obličeje, jejichž schéma se i v případě jednovaječných dvojčat značně liší. V minulosti jsme taktéž mohli vidět situaci, kdy tento způsob autentizace selhal a nechal se ošálit 3D maskou. V případě, kdy by docházelo ke skenu samotných žil, by však již maska na prolomení samozřejmě nestačila.

Schéma žil pod pokožkou obličeje:

Samotná technologie Face ID by posléze fungovala velmi podobně a dost možná i se stejným hardwarem. Díky tomuto by se současní uživatelé iPhonu X, XR, XS a XS Max mohli dočkat pouhé softwarové aktualizace, která by jim tuto potencionální novinku zpřístupnila. Změna by však nastala v tom, že by systém musel přijmout mimo klasického 3D skenu obličeje i obraz krevních cév ukrytých pod pokožkou, podle něhož by následně došlo k vyhodnocení situace.

Face ID jako první nabídl iPhone X:

Jak je však u Applu zvykem, své patenty do světa chrlí téměř raketovou rychlostí, přičemž spousta z nich se nikdy nedočká realizace. Zdali se v budoucnu dočkáme této vychytávky je prozatím ve hvězdách, ale rozhodně ji rádi uvítáme.

Související články

Dnes nejčtenější