Zavřít reklamu

Situace kolem datových tarifů se v České republice začíná vyostřovat. Nejnověji se do celé kauzy zapojuje i Český telekomunikační úřad (ČTU). Ten se brání proti nepravdivým informacím, které operátoři sdělují svým zákazníkům volajícím na infolinky.

V březnové monitorovací zprávě Českého telekomunikačního úřadu je uvedeno, že se v poslední době zvyšuje počet stížností. Konkrétně se jedná o zákazníky mobilních operátorů, kterým bylo na infolince sděleno, že právě ČTU zakazuje poskytovat operátorům neomezená mobilní data, ale také nabízet připojení zpomalenou rychlostí po vyčerpání objemu dat.

Nic z toho však podle úřadu není pravda. Konkrétně je ve zprávě uvedeno toto stanovisko: „ČTÚ se proti takovým nepravdivým tvrzením důrazně ohrazuje. V žádném případě nikdy nevedl žádné řízení, ani nevydal žádné rozhodnutí, kterým by poskytovatelům jakkoliv bránil v možnosti nabízet neomezené internetové připojení. Pokud se operátor rozhodne po vyčerpání základního datového balíčku poskytovat službu dále zpomalenou rychlostí, je důležité, aby se tak dělo bez diskriminace jednotlivých aplikací nebo služeb. Nesmí tak docházet k tomu, že některé služby jsou zpomalené či zastavené, zatímco jiné nikoliv. Takové poskytování datových služeb by bylo v rozporu s Nařízením EP a Rady (EU) 2015/2120, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu.“

Vyjádření Českého telekomunikačního úřadu:

Celá situace tak nabírá opravdu zajímavý směr a jsme zvědavi, jaký bude mít nakonec výsledek. Datové připojení i klasické mobilní služby jsou v Česku mezi nejdražšími v celé Evropě, což se však nedá říct o průměrném výdělku obyvatel. Kromě ČTU celou kauzu sleduje a řeší také Vláda České republiky. Snad se tedy nějakého výsledku, který bude pozitivní především pro zákazníky, dočkáme co nejdříve. Placení nesmyslně drahých tarifů už totiž bylo skutečně dost. Teď je na čase, abychom se se zbytkem Evropy vyrovnali i v tomto směru.

Dnes nejčtenější

Další články