Zavřít reklamu

Na začátku tohoto týdne vypustil Apple poměrně nečekaně první veřejné bety svých nových operačních systémů iOS 13, macOS 10.15, iPadOS a tvOS 13. Do veřejného beta testování se mnozí z vás okamžitě pustili a to i v případě, že obecně o procesu beta testování jako takovém nic moc neví. V komentářích pod našimi články, ve zprávách, mailech či na fóru se proto začaly objevovat haldy dotazů, které se této problematiky týkaly. V následujících řádcích se vám tedy pokusíme zodpovědět vše, co vás zajímalo. 

Zřejmě nejčastěji instalovanou betou je iOS 13 a to hlavně kvůli novým designovým prvkům: 

Ještě, než se pustíme do samotného rozklíčování některých otázek, bude dobré alespoň v krátkosti celý proces beta testování systémů vysvětlit. Ani v tom totiž mnozí z vás jasno nemají. Do beta testování se lze zapojit dvěma způsoby – buď pomocí vývojářských účtů a profilů coby vývojáři, nebo jako veřejný beta testeři. Zatímco k první variantě by měli mít správně přístup skutečně jen vývojáři (byť tomu tak samozřejmě není) a to především kvůli nesčetnému množství chyb, které první verze systémů sužují a teoreticky tak mohou vyřadit iZařízení z provozu, druhou si snadno nainstaluje každý, jelikož se stačí zaregistrovat jen na příslušném webu a stáhnout do svého zařízení beta profil. 

Nic komplikovaného

Zapojením se do testování de facto vaše veškerá “dřina” končí. Vývojářský či veřejný beta profil totiž v zařízení zůstává i po jednotlivých aktualizacích, takže jej není nutné znovu stahovat. Zároveň je absolutně k ničemu stahovat si do zařízení veřejný beta profil, pokud již jste zapojeni do testování vývojářského či naopak. Právě ve stahování a různé kombinaci profilů mnozí z vás tápali, což teď už snad nebudou. 

Je potřeba zmínit i to, že jakmile se do beta testování zapojíte, vydáním iOS 13 pro veřejnost vaše “práce” beta testera nekončí. K betám systémů totiž budete mít přístup de facto až do června příštího roku, kdy testovací program pro iOS 13 skončí. To jinými slovy znamená například i to, že finální verzi iOS 13 dostanete od Applu zhruba o týden dříve než veřejnost coby GM beta verzi, která se právě s verzí ostrou shoduje. 

Z beta testování se dá velmi jednoduše odhlásit smazáním příslušného beta profilu. Jakmile tak učiníte, nestane se prakticky nic. V budoucnu už jen nebudete mít k dispozici nové bety operačních systémů. Jakmile však vyjde ostrá verze systému, na jehož betě při smazání profilu jste, dostanete možnost na tento update aktualizovat. Pokud byste tedy například nyní měli v telefonu 1. veřejnou betu iOS 13 a rozhodli se konfigurační profil z iPhonu smazat, v telefonu vám poběží iOS 13 Beta 1 až do září, kdy Apple vydá finální verzi iOS 13. 

Pozor na zálohy

Někteří z vás dále tápou nad tím, jak vlastně fungují zálohy na iTunes, respektive obnovení ze zálohy v případě přechodu na nový systém či naopak návratu na starý. Zde platí jednoduché pravidlo – zálohy z novějších verzí iOS nejsou se staršími verzemi iOS kompatibilní. Pokud byste tedy přešli z iOS 12 na iOS 13, na kterém budete pár týdnů fungovat, než se rozhodnete přejít zpět na iOS 12, smiřte se s tím, že zálohu z novější verze na starší zkrátka neobnovíte. Nezbude vám tedy nic jiného, než na novém iOS setrvat či se navrátit a zálohu nového systému obnovit po jeho ostrém vydání. Naopak jsou zálohy plně kompatibilní. 

Zřejmě posledním často kladeným dotazem byl ten ohledně funkčnosti Apple Watch s watchOS 5 s iOS 13, respektive jeho betou a to jak vývojářskou, tak veřejnou. Odpověď na něj je velmi jednoduchá – tato kombinace všech dostupných bet s watchOS 5 funguje bez problému. Rozhodně tedy nemusíte do svých hodinek instalovat zbytečně watchOS 6, ze kterého se nedá běžnou cestou vrátit a pokud by se v něm tedy objevil jakýkoliv vážnější problém, nezbude vám nic jiného než navštívit servis. 

Závěrem jen znovu zopakuji, že beta verze systémů mají sloužit především k hledání chyb, které lze Applu nahlásit skrze aplikaci Feedback. Rozhodně byste je tedy neměli vnímat jakožto plnohodnotný software a být nazlobení z toho, že na nich některé věci nefungují tak, jak by měly. Ano, stát se to může. Přesně od toho však bety jsou, jelikož právě tato nefunkčnost zajišťuje funkčnost danému prvku v ostré verzi systému. Ostatně, přesně proto vám v našich článcích vždy doporučujeme, abyste si vstup do beta testování dobře rozmysleli, jelikož by návrat z nového na starý systém mohl být pro mnohé z vás procházkou peklem. Důrazně proto doporučuji bety vnímat skutečně jako bety či chcete-li testovací verze a nikoliv jako plnohodnotné operační systémy, jak na ně mnozí méně znalí jablíčkáři nahlíží. Mít iOS 13 čtvrt roku před oficiálním vypuštěním je totiž sice fajn, za problémy to ale určitě nestojí. 

iOS 13

Dnes nejčtenější

.