Zavřít reklamu

Když se v uplynulých dnech začali tuzemští operátoři předhánět v tom, kdo začne nabízet zajímavější nabídku mobilního datového připojení, vyvolali tím slušný poprask. Zatímco T-Mobile nyní nabízí neomezený mobilní internet na léto pro své klienty zdarma, Vodafone zařadil neomezená data do své standardní nabídky a bude je tak nabízet i po skončení léta. O2 se sice se svými novinkami zatím nepochlubilo, nechalo se však slyšet, že též chystá nabídkovou revoluci, která by měla tuzemským trhem opět zajímavě zahýbat. Nejednoho jablíčkáře tak při sledování tohoto dění napadlo, že se snad blýská na lepší časy i u příchodu LTE verzí Apple Watch, jelikož “zkostnatělost” tuzemských operátorů minimálně co se dat týče začíná polevovat. Rozhodli jsme se je proto v krátkosti vyzpovídat, abychom si udělali o podpoře eSIM u Apple Watch obrázek o poznání přesnější. 

Tiskovému oddělení T-Mobilu, Vodafonu a O2 jsme položili jednu velmi jednoduchou otázku a to konkrétně, zda se v brzké době chystají spustit podporu eSIM pro Apple Watch, která je k funkčnosti LTE nezbytná. Jednoho z vás možná nyní napadlo, proč se ptáme zrovna na eSIM, když ta již minimálně u Vodafonu a T-Mobilu běží. Odpověď je jednoduchá – eSIM pro Apple Watch funguje na jiném principu, nežli v iPhonu. Zjednodušeně by se dalo říci, že zatímco v iPhonu je eSIM úplnou náhradou plastové SIM, v Apple Watch se jedná “jen” o její kopii a tudíž je i celkové technologické řešení o poznání komplikovanější. Co jsme se tedy od operátorů dozvěděli?

Dobré zprávy bohužel nemáme. Jako první nám na dotaz odpověděl Vodafone a to skutečně stručně a jasně: 

“Podporu eSIM pro Apple Watch zatím neplánujeme.” 

Záhy po něm se k eSIM v Apple Watch vyjádřil i T-Mobile, který sice poskytl odpověď o poznání delší, avšak bohužel též nic nevypovídající. 

“eSIM podporujeme od 1. listopadu 2018 a v současné době jsme již aktivovali několik tisíc eSIM profilů. U zařízení, která odpovídají eSIM standardu GSMA Phase 2, garantujeme, že s nimi naše eSIM bude fungovat. Jde o poslední řadu telefonů iPhone od Apple, Samsung Galaxy Watch 46mm LTE nebo Google Pixel 3. LTE verze Apple Watch je však výjimka. Samotná podpora eSIM nestačí a výrobce má na operátory určité další technické požadavky. V tento moment tedy jejich fungování nedokážeme zaručit.” 

Odpověď T-Mobilu je poměrně zajímavá především kvůli tomu, že v ní nezaznělo nic o testování technologie potřebné pro Apple Watch. Právě o něm se však v uplynulých měsících poměrně nahlas v kuloárech hovořilo. Jak se však zdá, testy buď neprobíhají či jsou v raných fázích. Obecně se přitom dá předpokládat, že to bude právě T-Mobile, kdo by byl na příchod LTE u Apple Watch připraven. Z hlediska technologií je totiž podle všeho nejdál, což ostatně potvrzuje i brzké spuštění eSIM u iPhonů. 

O vyjádření jsme samozřejmě požádali i O2, které nám však ani po více než 24 hodinách odpověď neposkytlo. Vzhledem k tomu, že jako jediný z tuzemských operátorů zatím nenabízí podporu eSIM u iPhonů, se však u něj brzká podpora eSIM pro Apple Watch očekávat rozhodně nedá. 

Podtrženo, sečteno – s příchodem podpory LTE pro Apple Watch do Česka to zatím příliš růžově nevypadá, tedy alespoň v nejbližších měsících. Nezbývá tak nic jiného než doufat, že se situace změní a my si, stejně jako v mnoha okolních státech, budeme moci užít absolutní volnost bez iPhonu. Zda to bude za půl roku, rok, dva či pět je však ve hvězdách. Bohužel. 

Apple Watch

Související články

Dnes nejčtenější