Zavřít reklamu

Pokud hledáte skvělou navigaci, jejíž hlavní prioritou je doopravdy inteligentní navigování, tak je nejlepším ve svém oboru zřejmě Waze. Že se jedná doopravdy skvělou navigací potvrzuje i fakt, že byla v roce 2013 odkoupen společností Google. Od té doby uběhlo dlouhých 6 let a stále nedošlo ke sjednocení s Google Maps. Pokud ještě Waze nepoužíváte, tak jsme si pro vás připravili 7 důvodů, proč byste tak rozhodně měli učinit.

1. Zprávy o provozu a upozornění na vozovce

Jeden z hlavních důvodů, proč byste měli začít využívat Waze, je komunita. Všichni řidiči totiž mohou ostatní řidiče, kterí využívají Waze, upozornit na nezvyklou situaci na vozovce. Apple Maps a Google Maps vám sice řeknou, jak moc je cesta, po které se chystáte jet, „ucpaná“. Waze je vám však schopný říct mnohem více. Od provozu, přes nebezpečné výmoly, až po různé momentální uzavírky. Všechny tyto informace přidávají uživatelé – dá se tak říct, že Waze je jakousi sociální sítí, která spojuje všechny řidiče.

2. Upozornění na policejní hlídky a radary

Stejně tak, jako vás Waze dokáže upozornit na stav provozu a vozovky, tak vás dokáže i upozornit na blížící se policejní hlídku, anebo radar. Tyto informace opět zprostředkovávají uživatelé, kteří mohou na policejní hlídku upozornit další řidiče. Waze vám tedy může ušetřit čas v případě, že vás hlídka zastaví. Primárně však nemusíte mít strach, že byste kvůli pokutě přišli o body či peníze. Rozhodně tady nechci nabádat k nějakému protiprávnímu jednání, avšak přiznejme si – kdo z nás už někdy na cestě neudělal nějaký ten přestupek, který by byl rozhodně hodný pokuty (a někdy nejen ní).

3. Lepší navigování

Když Waze řeknete, kam chcete jet, tak vás tam vždy dopraví. Mnohdy k tomu však použije zajímavých ulic a cest, avšak vždy máte jistotu, že se dostanete tam, kam potřebujete, a to co možná nejrychleji. Vzhledem k tomu, že Apple Maps a Google Maps vás často vedou po ucpaných hlavních ulicích, tak Waze vás namísto toho „protáhne“ různými uličkami, odbočkami a zkratkami, o kterých nemůžete mít ani tušení. Navíc si v nastavení Waze můžete zvolit, zdali se chcete vyhnout obtížným křižovatkám. Občas jsou křižovatky doopravdy vybudovány tak, že jim nemůže rozumět ani samotný konstruktér.

4. Vyhnete se kolonám

Waze se vždy pokusí o to, abyste se vyhnuli všemožným kolonám, které jsou obzvláště v České republice velice „populární“. Namísto toho, aby vás Waze zatáhl do kolony na D1, tak vám řekne, abyste před kolonou z dálnice sjeli, objeli ji, a poté se popřípadě na dálnici vrátili. Takto to samozřejmě funguje i jinde a nikoliv jen na dálnici. Waze tedy rozhodně není žádnou hloupou navigací, kterých je plný App Store. Pokud se často ocitáte v kolonách, tak je Waze to, co potřebujete.

5. Možnost vyhnout se dálnicím a placení mýta

Pokud nevlastníte dálniční známku, anebo se chcete ujistit, že za vaši cestu zaplatíte co možná nejméně peněz, tak se vám může hodit tato funkce. V aplikaci Waze si jednoduše nastavíte, které dálniční známky vlastníte, a podle toho se také bude odvíjet vaše finální trasa. Společně s dálničními známkami si také můžete nastavit možnost pro vyhnutí se cestám, kde se platí mýto. Pokud jsem Waze řekl, že nemám dálniční známku, tak mě na dálnici nikdy nevzal. To se nedá říct například o Google Maps, které mě už několikrát navedly na dálnici i tehdy, kdy jsem uvedl, že dálniční známku nemám.

6. Hlasové pokyny v češtině včetně ulic

Waze je samozřejmě k dispozici česky, a to jak uživatelské prostředí, tak i hlasové pokyny při navigování. Momentálně jsou v nastavení k dispozici tři české hlasy a jeden z nich má dokonce k dispozici češtinu včetně názvů ulic. Do Waze si navíc v nové verzi můžete nahrát i svůj vlastní hlas. Pokud tedy chcete, abyste při cestě svým hlasem navigovali sami sebe, můžete si nahrát své vlastní instrukce, a poté je použít.

7. Integrace s CarPlay

Dlouhou dobu byly pro CarPlay k dispozici jen Apple Maps, avšak s iOS 12 se tohle nastavení změnilo. Waze sice v rámci CarPlay nefunguje úplně 100% a stále možná uděláte lépe, když si na přední sklo „oldschoolově“ připevníte držák a do něj vložíte telefon, avšak to rozhodně neznamená, že by byl Waze v CarPlay nepoužitelný. Pouze mu chybí některé funkce, které jsou postupně dodávány. O mnoho více funkcí se poté objeví v iOS 13 a je pravdou, že každou aktualizací je Waze v CarPlay lepší a lepší.

Waze

Související články

Dnes nejčtenější

.