Zavřít reklamu

Na WWDC 2019 se udála řada zajímavých věcí. Snad největší pozornost ale strhlo oznámení nového Macu Pro. Design totiž překvapil jak novináře, tak samotné uživatele. Ti ho často připodobňují ke struhadlu a nešetří vtípky. Přesto má jít podle dosavadních informací o nejvýkonnější běžně dostupný počítač na světě.

Ne, že by si ho tedy mohl dovolit jen tak někdo. Cenovka se bude pohybovat kolem 6 tisíc dolarů, a to jen základní verze. Takováto suma by se mohla zdát neoprávněná, ale vlastně je to přesně naopak. Vnitřnosti totiž mluví samy za sebe – dočkáme se osmijádrového Xeonu W od společnosti Intel s taktem 3.5GHz. Ten bude doprovázet paměť o celkové kapacitě 32GB a grafická karta AMD Radeon Pro 580X s 8GB.

Výkon je jedna věc, ale co design? Na něm začal Apple pracovat již před deseti lety a vize finálního produktu se za celou dobu neustále měnila. Zvláštně vypadající děrovaný předek je totiž tvořen z hliníku a na této konstrukci pracovali inženýři z Applu ještě dávno před tím, než se o novém Macu začalo vůbec uvažovat. I přes svůj kontroverzní vzhled se však jedná o solidní kus hardwaru, který je mířen jak na náročnější uživatele, tak na datová centra. Pro ty se aktuálně chystá speciální verze, jež nabídne pravděpodobně ještě větší výkon – a vyšší cenovku – než nově představené zařízení.

Po novém Macu Pro volali uživatelé dlouhé roky. iMac Pro, který Apple představil na WWDC v roce 2017, totiž očekávání všech nenaplnil a to především kvůli jeho složitému upgradování. Nový Mac Pro je však v tomto ohledu zcela jiná písnička a uživatelé si jej mohou poměrně jednoduše přizpůsobit přesně svým preferencím, za což si Apple vysloužil dlouhý aplaus. Kaňkou na jinak zajímavém produktu je však astronomická cena stojanu dosahující 999 dolarů či fakt, že stroj Apple uvolní dle svých slov až někdy na podzim. Právě tento typ slibu však vyvolává mezi jablíčkáři s trochou nadsázky hrůzu. „Někdy v budoucnu“ jsme se totiž měli dočkat i AirPower či HomePodu. Zatímco první jmenovaný produkt Apple úplně odpískal, druhý začal prodávat zhruba o čtvrt roku později, než zprvu slíbil. Snad se tedy nebude podobný přešlap opakovat i tentokrát. Co na nový Mac Pro říkáte? Přijde vám nastavená cena adekvátní, nebo se jedná o zbytečnou záležitost, která běžné uživatel příliš nenadchne?

Související články

Dnes nejčtenější