Zavřít reklamu

Dashboard je v macOS jakási plocha s widgety, která vám může zjednodušit každodenní život. Pokud jste novopečenými majiteli Macu anebo MacBooku, tak možná nevíte, o čem to vlastně mluvím. Z nějakého neznámého důvodu je totiž Dashboard ve výchozím nastavení macOS Mojave deaktivovaný. Těžko říct, zdali k tomu má Apple nějaký důvod, avšak já osobně jej nevidím a Dashboard po aktivaci používám celkem často. Pokud si potřebuji rychle napsat nějakou poznámku, rychle něco vypočítat, anebo se podívat na počasí, tak k tomu většinou používám právě Dashboard. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak tuto skvělou vychytávku v macOS aktivovat, a jak ji vůbec používat.

Jak aktivovat Dashboard v macOS

Aktivace Dashboardu v macOS je vcelku jednoduchá. V levém horním rohu obrazovky klikněte na ikonu Apple loga. Z rozbalovacího menu, které se zobrazí, stiskněte možnost Předvolby systému… Otevře se nové okno, ve kterém klikněte na sekci Mission Control, která se nachází v prvním řádku na čtvrté pozici. Poté už jen stačí u možnosti Dashboard z rozbalovacího menu vybrat možnost Jako plocha. Tímto způsobem jste úspěšně aktivovali Dashboard.

Jak Dashboard v macOS používat?

Do Dashboardu se dostanete velice jednoduše. Jelikož se jedná o přídavnou plochu, která se nachází vždy úplně nalevo, tak stačí využít gesto posuvu třemi prsty, kterými přejedete na Trackpadu zprava doleva. Dashboard si poté samozřejmě můžete upravit podle svého gusta – můžete si například přidat další widgety, anebo změnit jejich rozmístění. Stačí kliknout na ikonu plus či mínus v levém spodním rohu plochy.

Jak už jsem jednou zmínil, tak Dashboard používám doopravdy docela často. Těžko říct, proč se Apple rozhodl pro deaktivaci Dashboardu. Napadá mě snad jen jediný důvod – Spotlight. Většinu akcí, jako například rychlý převod, či jednoduchou kalkulačku, zvládne Spotlight stejně dobře, jako widgety v Dashboardu. Možná nás chce jen kalifornský gigant přesvědčit k tomu, abychom se naučili využívat namísto Dashboardu právě Spotlight.

Související články

Dnes nejčtenější