Zavřít reklamu

Není tajemstvím, že Apple se řadí mezi technologickými giganty k největším zastáncům soukromí uživatelů. Sám několikrát prohlásil, že na soukromí svých zákazníků hledí jako na základní lidské právo. O to podivnější je žaloba, která byla proti Applu podána. Společnost totiž údajně prodává informace ohledně nákupů ve svém internetovém obchodě iTunes.

Žalobu podávají zákazníci Applu z Rhode Islandu a Michiganu. Apple v ní obviňují z prodeje informací ohledně nákupů a poslechů v iTunes bez souhlasu zákazníků. Žalobci doufají, že v případném soudním jednání budou zastupovat statisíce zákazníků, kteří jsou poškozeni údajným protiprávním jednáním ze strany Applu.

V žalobě stojí, že kdokoliv si může zakoupit seznam zákazníků iTunes, kteří splňují kupujícím chtěné požadavky – např. vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří nakupují country hudbu. V žalobě se doslovně nachází: „Každá osoba či jiný subjekt si může koupit seznam lidí se jmény, adresami, rodinným vztahem, pohlavím, věkem nebo dokonce ročním příjmem, kteří si v iTunes koupili skladbu řadící se do určitého žánru“. Žalobci tvrdí, že takový seznam je k dispozici už od 136 amerických dolarů za tisíc takových zákazníků Applu.

Žalobci požadují odškodně ve výši 250 amerických dolarů za každého poškozeného na Rhode Islandu a 5000 dolarů za každého poškozeného v Michiganu. Podobné praktiky kvůli cílené reklamě apod. byly probírány už dříve. Sám Tim Cook řekl, že v praxi nevěří v úmyslné prodávání uživatelských dat konkrétními společnostmi. Sám dodal, že Apple takové věci nedělá. Naopak jedná takovým způsobem, aby zákazníci mohli Applu naplno důvěřovat.

Apple Music iTunes HomePod iPad Apple Watch MacBook iPhone

Související články

Dnes nejčtenější