Zavřít reklamu

Usaina Bolta zná celý svět jako fenomenálního sprintera, který vyhrál prakticky vše, co se jen dalo. Za pár let bychom jej však mohli znát i jakožto zakladatele automobilky, respektive elektromobilky. Svůj první vůz dokonce představil světu už včera. Žádný nablýskaný sporťák však nečekejte. 

Na veletrhu Viva Technology v Paříži odhalil vytáhlý Jamajčan miniaturní elektromobil Bolt B-Nano. Mnoho detailů jsme se o něm sice nedozvěděli, podle Bolta je však určen převážně pro brázdění městských ulic, čemuž odpovídá i jeho dojezd. Na jedno nabití totiž zvládne ujet pouhopouhých 24 kilometrů, což jeho majitele odsuzuje de facto ke každodennímu nabíjení. Vůz je dvoumístný, údajně pojme i slušnou porci zavazadel a pochlubit se může dokonce i vyměnitelnými bateriemi, čímž se prodlouží jeho celková životnost. Ani o té však bohužel žádná zmínka nepadla. 

Přestože se jedná o miniaturní vůz, který zřejmě oslní jen málokoho, jeho cena není zrovna nízká. Boltova společnost si za něj totiž bude účtovat na 9 999 dolarů, tedy zhruba 230 tisíc korun. Zaplatíte za něj tedy zhruba o 30 tisíc korun víc než například o miniaturní Škodu Citigo v základní výbavě, u které je však zase třeba brát v potaz cenu paliva. 

Zda se Boltovi podaří se svým elektromobilkem na trhu uspět či nikoliv se dozvíme až příští rok. V tuto chvíli si totiž lze stroj pouze předobjednat s tím, že z montážní linky sjede až v roce 2020. Vzhledem k rostoucí popularitě elektromobilů a jeho kompaktním rozměrům by se však mohl těšit v rušných městech skutečně solidní oblibě. A kdo ví, třeba se Bolt nakonec odhodlá svůj nový byznys rozjet ve velkém a dosprintuje třeba i Teslu. 

Související články

Dnes nejčtenější