Zavřít reklamu

Kdo nenosí na telefonu, tabletu nebo chytrých hodinkách tvrzené sklo ani fólii, může se časem potýkat s poškrábaným displejem. Některé vznikají při běžném užívání, jiné třeba v důsledku pádu nebo odření o jiný předmět. To samé platí i pro tělo zařízení, na kterém jsou škrábance vidět podstatně více. Jakýkoliv „šrám“ každopádně kazí vizuální stránku přístroje, a existuje několik DIY způsobů, jak se jich zbavit, nebo je alespoň zamaskovat.

Celkem často jsem slýchal otázky typu „nejde to nějak rozleštit jako u auta?“, nebo „a nemůžete tam něco kápnout, třeba nějaké lepidlo?“. Ano i ne. Řešit problém lepidlem nedoporučuji, obvykle nebude držet, a mohlo by způsobit problémy při ovládání. Dobrý nápad není ani rozleštění, displej byste tím opět spíše poškodili, a zřejmě způsobili i další škrábance.

Na displej a jemné škrábance opatrně

V ohledu zbavení displeje škrábanců existuje spousta „babských rad“, nad některými zůstává rozum stát, jiné můžou překvapivě fungovat. Hned zkraje se vyvarujte jakýmkoliv mastným prostředkům jako je rostlinný tuk, olej nebo vazelína. Obrazovka je pak pouze mastná a špinavá, a škrábance neodstraní. Stejně tak vynechte i práškové přípravky jako kukuřičný škrob, jedlou sodu nebo prášek do pečiva, a nezkoušejte displej potírat ani banánovou slupkou nebo nějakým jídlem.

Co naopak doporučit můžu, je prostředek za 70 až 150 Kč, a sice retušovací fix na autolak. Vlásečnicové a nepříliš hluboké škrábance jím stačí několikrát přejet, a většina by jich měla zmizet (pokud ne úplně, tak alespoň částečně, záleží na jejich hloubce). Nezapomeňte před aplikací na očištění displeje, nejlépe prostředkem IPA (párkrát přejeďte zvlhčeným hadříkem, nedrhněte!, ať nenarušíte oleofobní vrstvu), případně ho alespoň několikrát otřít savou textilií. Na odmaštěný displej si retušovací fix lépe sedne, a nesetřete ho při prvním přejetí prstem.

Některé zdroje doporučují použití zubní pasty, ta ale nefunguje nejlépe, a na hlubší škrábance víceméně nefunguje. Účinným řešením se jeví i magická guma, která je vyrobena z mel aminové pěny. Ta je hojně využívána jako akustická izolace. Stačí jí rýhu/škrábanec minutu nebo dvě zlehka přejíždět, a drobné částice by měly místo vyplnit. Jistým řešením může být i guma klasická, jíž asi 60 vteřin (nebo dle potřeby a uvážení) přejíždíte po škrábanci, který je postupně zaplňován. Takto ošetřené místo doporučuji přeci jenom ještě přetřít už zmíněným retušovacím fixem.

V tělu lze zakrýt i hlubší škrábance

Pokud byste chtěli trochu vylepšit vzhled poškrábaného těla, jde to nejlépe u černých verzí. Tam je nejméně náročným řešením černý fix (klidně lihový), kterým jednotlivé škrábance a rýhy překreslíte. Sedněte si s telefonem/zařízením někam na světlo, a věnujte mu pár minut pečlivé práce. Řešení to sice není úplně profesionální, ale takto zakrytých škrábanců si všimnete jedině při bližším zkoumání telefonu.

U ostatních barevných provedení poslouží opět dobře retušovací fix, zejména na drobné škrábance. Pokud najdete správnou barvu, lze použít na větší rýhy i klasický lak na nehty, případně lak na auto. Potřebujete-li se zbavit škrábanců po celém těle, poslouží dobře abrazivní leštidla nebo vosky na autolak. Obsažené mikročástice se postupně uchytí v nerovném povrchu, a postupně ho zacelí (alespoň částečně).

Dejte si pozor, že řada babských rad (třeba zmíněná zubní pasta) může zničit oleofobní vrstvu displeje. Ale pokud byste o ni přeci jenom přišli, lze ji speciálním přípravkem zase obnovit. Při aplikaci jakéhokoliv tekutého přípravku je dobré přelepit hrany displeje, reproduktor a tlačítko papírovou páskou, která zamezí vniknutí dovnitř; případně dbejte zvýšené opatrnosti, aby přípravek nikam nezatekl. Představené způsoby půjdou použít na jakýkoliv chytrý mobilní telefon, tablet i chytré hodinky, včetně Apple Watch.

Jak odstranit škrábance z iPhonu a telefonu

Související články

Dnes nejčtenější