Zavřít reklamu

Zajímalo vás někdy, jak vypadala první verze operačního systému Windows? Je mi naprosto jasné, že se nacházíme na magazínu, který je věnovaný společnosti Apple a operačnímu systému macOS, avšak i přesto si myslím, že v tomto případě může být konkurenční Windows velice zajímavý. Již dříve jsme si ukázali, jak na Macu jednoduše spustit „moderní“ Windows 95. V dnešním návodu se ale zajdeme ještě dál do roku 1985, kdy vyšla první verze operačního systému Windows s pořadovým číslem 1.0. Tento prvotní operační systém si můžete vyzkoušet přímo na vašem Macu a dokonce nemusíte ani nic stahovat.

Windows 1.0 lze totiž jednoduše spustit přímo ve webovém prohlížeči. Není tedy vůbec nutné stahovat žádnou aplikaci, pomocí které byste si tento historický operační systém mohli spustit. Samozřejmě musíte brát v potaz, že se nejedná o plnohodnotný operační systém. Pokud byste si však chtěli vyzkoušet, jak tehdy fungovala například kalkulačka, malování, poznámkový blok, anebo další, tak samozřejmě máte tu možnost.

Jak na to?

Postup je v tomto případě velice jednoduchý. Vše, co musíte pro zapnutí Windows 1.0 udělat je, abyste přešli pomocí tohoto odkazu na webovou stránku, kde se rozhraní prvního Windowsu nachází. Poté, co se ocitnete na této webové stránce už se můžete začít kochat tím, jak první Windows vypadal. V okně se pohybujete klasicky klávesnicí, anebo myší. Spustit si můžete například programy MSDOS.EXE, COMMAND.COM, WRITE.EXE, PAINT.EXE NOTEPAD.EXE, CLOCK.EXE, CALC.EXE a další. Pokud se chcete z operačního systému dostat ven, tak stačí dvakrát po sobě stisknout klávesu Escape, čímž se vám zobrazí klasický soubor operačního systému macOS.

Samozřejmě se nejedná o operační systém, který byste mohli používat každý den. Jde spíše o to si uvědomit, jak moc jsou v dnešní době technologie vyspělé a kam jsme se za necelých 35 let dostali. Zamyslete se také nad tím, že kdysi byl tento operační systém součástí sofistikovaného stroje a v dnešní době jsme schopni jej spustit jen prostřednictvím internetového prohlížeče.

windows10_lsa_fb

Dnes nejčtenější

.