Zavřít reklamu

V minulém návodu jsme se podívali na to, jak se vrátit zpět do roku 1991 a vyzkoušet si starý Finder. V nostalgické náladě budeme pokračovat i dnes, jelikož si ukážeme, jak na našem Macu rozjet stařičký Windows 95. Pokud si myslíte, že dnešní návod bude zaměřený na Bootcamp a na složité nastavování alternativního operačního systému, tak jste na omylu. Spustit si Windows 95 na Macu nebylo nikdy jednodušší, než teď. Vše, co k tomu potřebujete, je jednoduchá aplikace, která se jako Windows 95 chová.

Aplikaci, pomocí které si můžete užít starý Windows 95, vytvořil Felix Rieseberg. Windows 95 si tak můžete velice jednoduše spustit jak na macOS, tak i na klasických Windowsech či Linuxu. Samozřejmě se nejedná o plnohodnotně funkční operační systém, avšak pokud byste si chtěli zahrát Hledání min, či si něco nakreslit v Malování, tak samozřejmě můžete. Bohužel ale tady možnosti spíše končí – například Internet Explorer už si nezapnete.

Jak na to?

Postup je v tomto případě více, než jednoduchý. Pomocí tohoto odkazu si stáhněte z Githubu aplikaci určenou pro macOS (popřípadě na jiný operační systém). V tomto případě se jedná o soubor s názvem windows95-macos-1.2.0.zip, který má 143 MB. Po stažení aplikaci jednoduše spusťte – nic se neinstaluje. Chvilku vyčkejte a po pár sekundách na vás vyskočí okno s Windows 95.

Emulátor Windows 95 není ani bůh ví jak náročný, celá aplikace si z vaší RAM paměti neukrojí ani 200 MB, a to i tehdy, pokud budete hrát například nějakou hru. Občas se samozřejmě může stát, že se Windows sekne, jednoduše ale můžete pomocí horní lišty provést restart celého systému. Rieseberg celou jeho práci zhodnotil tweetem:

„Je to příšerný nápad, který funguje sakra dobře. Všem se moc omlouvám…“

windows95_macos_Fb

Dnes nejčtenější

.