Zavřít reklamu

Včerejší večer vyrazil nejednomu příznivci Applu dech. Kalifornský gigant se totiž rozhodl oficiálně zrušit vývoj bezdrátové nabíječky AirPower, kterou světu představil před dlouhým rokem a půl na podzimní Keynote po boku iPhonu X. Toto rozhodnutí vyvolalo samozřejmě obrovskou diskuzi a to nejen mezi fanoušky Applu, ale i mezi fanoušky technologií jako takových. V této diskuzi se však objevují prakticky jen dva názory, přičemž jeden se Applu zastává a ten druhý jej naopak kritizuje. Který je ale ten správný?

Přiznám se, že když jsem včera večer na Letem světem Applem dokončoval článek o zrušení AirPower, měl jsem v sobě velmi rozporuplné pocity. Na vydání AirPower jsem se totiž skutečně těšil, jelikož jsem jej vnímal jako něco, čím může Apple světu opět ukázat, že na inovace zkrátka stále má. Nemělo se totiž jednat jen o “hloupou” bezdrátovou nabíječku, ale o zařízení, které mohlo de facto změnit vnímání bezdrátového nabíjení jako takového. Jasně, pořád jste museli zařízení položit na určité místo, avšak mělo být naprosto jedno, zda jej “švihnete” nalevo, napravo či doprostřed. Se vším si měl AirPower umět poradit a co víc – vše měl dobít tím nejrychlejším způsobem, jakým to jen bylo bezdrátově možné. Nic takového se však bohužel nekoná, jelikož Apple zkrátka kapituloval. Je za to ale vlastně vůbec hoden kritiky? Ano i ne. 

Nebudeme si nic nalhávat. Apple to s AirPowerem zkrátka nezvládl. A nejde teď ani tak o to, zda jej byl či nebyl schopen technicky dokončit či dotáhnout jen k podobě, se kterou byl spokojen. Bavíme se tu spíše o tom, že představit poměrně choulostivý produkt, kterým revoluční bezdrátová nabíječka rozhodně je, s tím, že jej začneme prodávat někdy v roce 2018, protože jej ještě nemáme dokončený, je prostě přešlap a to obrovský. Chápu, že se chtěl Apple na první Keynote v Divadle Steva Jobse, na které představil i revoluční iPhone X, před světem vytáhnout co nejvíc to jen bylo možné. Na druhou stranu bychom však možná raději viděli méně bombastickou Keynote, než nynější posměšky na jeho adresu. Ale ano, posměšky jsou zřejmě nyní na místě. Právě teď je totiž ta nejlepší doba na to si do Applu takříkajíc kopnout, protože je přešlap s AirPowerem zkrátka nevyvratitelný a i ten nejzatvrzelejší jablíčkář musí uznat, že tohle se zkrátka nepovedlo. 

Každá mince má ale dvě strany a to platí i v tomto případě. Je totiž potřeba si uvědomit, že Apple podle všeho bojoval do posledních chvil, jelikož AirPower přizpůsoboval jak obaly svých produktů, tak i operační systémy. K odpískání projektu tak mohlo dojít skutečně teprve nyní – čili po minimálně roce a půl intenzivního vývoje. Rozhodně se tak nedá říci, že nás Apple tahal za nos a na AirPower zkrátka kašlal. 

Uvědomit bychom si měli také to, že standardy Applu jsou zkrátka vysoké a to, s čím by se jiní výrobci spokojili, by on sám přes srdce nepřenesl. Raději se tedy rozhodl projekt odpískat, než aby vydal produkt, se kterým by nebyl sám spokojen a třeba by i věděl, že se u něj mohou projevit  určité problémy, byť malé. Smeknout ale musíme i před odvahou vůbec něco takového oznámit. Apple tím totiž perfektně nahrál na smeč všem haterům a posměváčkům, kteří si na něm teď smlsnou. Ke svým zákazníkům však cítil závazek a toto riziko se tak rozhodl kvůli němu podstoupit, za což si rozhodně zaslouží respekt. Jasně, kdyby AirPower už nepředstavil, k ničemu takovému by se ani odhodlávat nemusel. Svět se však netočí kolem “co by, kdyby, proč by”, ale kolem toho, co se opravdu stalo. Ve srovnání s jinými přešlapy ze světa vědy a techniky se navíc zrušení AirPower jeví jako naprostá banalita. Vzpomeňme třeba na raketoplány Challenger a Columbia, jejichž “neúspěch” zaplatilo životy dohromady 14 kosmonautů. Ve světle podobných událostí se tak zdá zrušení AirPower jako malicherná hloupost. Jmenovatele – tedy jakési posunutí znalosti a schopností lidí v určitém oboru – mají však oba příklady stejného. 

Podrtženo, sečteno – za zrušení AirPower si Apple rozhodně poplácávat po zádech nezaslouží a i já pociťuji skutečné rozhořčení. Nejedná se ale o nic, z čeho bychom měli páchat hromadné sebevraždy, kamenovat Tima Cooka a nebo předpovídat, že jde Apple ke dnu. Jedná se totiž “jen” o přešlap. Zda je obří nebo naopak malý je však na každém z vás. 

airpower fb

Dnes nejčtenější

.