Zavřít reklamu

Sonda InSight přistála na povrchu Marsu už koncem listopadu minulého roku a má tak za sebou už necelé čtyři měsíce pobytu na rudé planetě. Za tu dobu už stihla zaslat na Zemi fotografie i nahraný zvuk a také nám přináší předpověď počasí z této planety. Nicméně hlavní mise sondy jsou samozřejmě mnohem důležitější a mají nám pomoci zjistit toho co nejvíce o povrchu, podnebí i struktuře povrchu Marsu, který by se měl v budoucnu stát novým domovem lidstva. Nicméně aktuálně se NASA potýká s problémem s jednou částí sondy a zatím se ho nepodařilo vyřešit.

Konkrétně se jedná o přístroj, který má za úkol vrtat do hloubky několika metrů a zjišťovat nejrůznější důležité údaje. Problém nastal v okamžiku, kdy mělo dojít k prvnímu pokusu o vrtání. To se totiž nezdařilo a vědci si nejsou jisti, co bylo příčinou. Zhruba v 30 centimetrové hloubce vrták narazil na neznámý povrch a podle Tilmana Spohna z německé vesmírné agentury zatím není jasné, zda jde o tvrdší regolit či kámen.

NASA se tak nyní snaží zjistit, zda opravdu šlo o nějaký tvrdý materiál, nebo je vrták porouchaný. Místo plánovaných několika metrů totiž dosáhl pouze hloubky již zmiňovaných 30 centimetrů. Aktuálně chtějí vědci nechat vrtací nástroj vyfotit sondou a tyto snímky si nechat zaslat na Zemi. Doufají, že z fotografií budou schopni zjistit, zda je vrták v pořádku a bude moci ve svém úkolu pokračovat.

V příštích několika týdnech je naplánován další pokus o vrtání a NASA samozřejmě doufá, že tentokrát bude úspěšnější. Jinak bude moci InSight pouze fotit další selfie a předpovídat počasí.

 

Související články

Dnes nejčtenější