Zavřít reklamu

Vzdělávací semináře Today at Apple, které kalifornský gigant pořádá ve svých Apple Store za účelem naučit své zákazníky využívat jeho produkty na maximum, se těší ve světě solidní popularitě. Aby taky ne. Z nabídky seminářů si totiž každý bez problému vybere téma jemu blízké, za návštěvu nezaplatí ani korunu a navíc se setká s lidmi, kteří danému tématu skutečně rozumí. Apple totiž k výuce v rámci seminářů zve velmi často i slavné hudebníky, programátory či fotografy, kteří následně předávají své know-how ostatním jablíčkářům. Zdánlivě dokonalý koncept má však jednu nepěknou šmouhu – odměny právě pro lektory kurzů. 

Americká rozhlasová stanice KQED se právě na to, co umělci, programátoři a další školitelé seminářů Today at Apple, za zapojení se do projektu dostávají. Pokud byste však vzhledem k tomu, že je Apple skutečně bohatý, čekali tučné honoráře, které je motivují se neustále vracet a předávat další a další zkušenosti, jste na omylu. Hned 11 lektorů totiž rádiu potvrdilo, že za vedení žádnou finanční odměnu nedostali. Apple jim místo toho nabídl AirPods, Apple TV či Apple Watch Series 3. 

Právě odměny za semináře jsou pro některé umělce dle jejich slov velmi demotivující a nutí je k přemýšlení o tom, zda vůbec chtějí v tomto ohledu s Applem spolupracovat. Mnozí však mají strach z toho, že ukončení spolupráce s tak silnou značkou, jakou Apple bezesporu je, se jim může v budoucnu vymstít. Někteří proto i přes nepříliš výhodné podmínky v seminářích pokračují, protože zkrátka doufají, že se jim jejich snaha nějakým způsobem přeci jen vyplatí. Zda s nimi ale Apple v budoucnu naváže i vážnější spolupráci je samozřejmě naprosto nejasné. 

Přešlap Applu?

Že jsou odměny ze strany Applu za semináře, které jsou pro mnohé jeho obchody velmi důležitým hybatelem, poměrně chabé není zřejmě potřeba více rozebírat. Poměrně zajímavé však je, že se nejedná o první přešlap tohoto druhu, kterého se Apple v posledních týdnech dopustil. Vzpomeňme například na jeho fotografickou soutěž ShotOniPhone, jejíž výherce nechtěl též zprvu finančně odměnit. Až po nátlaku z jejich strany se rozhodl podmínky soutěže upravit a desítce nejlepších fotografů vyplatit určitou odměnu. 

Je naprosto jasné, že nad podobným chováním Applu kroutí spousta jeho fanoušků nevěřícně hlavou. Společnost s hodnotou 866 miliard dolarů by si totiž samozřejmě mohla podobné manýry odpustit. Pěkné světlo to na ní totiž zcela určitě nevrhá, ba naopak. Zda se ale Apple chytne po této kritice za nos a podmínky pro umělce změní je ve hvězdách. 

Související články

Dnes nejčtenější